Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. júla 2018

Pri predaji budovy na Karpatskej si mesto uplatní predkupné právo



Na archívnej snímke budova, v ktorej sídlila nezisková organizácia Maják nádeje na Karpatskej ulici v Bratislave, 4. júla 2018.



Zdieľať
Na archívnej snímke budova, v ktorej sídlila nezisková organizácia Maják nádeje na Karpatskej ulici v Bratislave, 4. júla 2018. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 17. júla (TASR) – Ak by sa budova na Karpatskej ulici v bratislavskom Starom Meste, bývalé sídlo neziskovej organizácie Maják nádeje, predávala, hlavné mesto chce uplatniť svoje predkupné právo. A to v súlade so zmluvou z roku 2002. Práve mesto bolo vlastníkom predmetnej budovy, ktorú s jeho súhlasom predala mestská časť ako jej správca neziskovej organizácii v rámci projektu pomoci za symbolických vtedajších 100 korún.


"Ak by sa budova predávala, mesto si plánuje uplatniť predkupné právo. Aby zachránilo budovu pod podmienkou, že zostane zachovaný jej pôvodný účel využitia, t.j. na sociálne účely v prospech mesta a Bratislavčanov," uviedla pre TASR hovorkyňa hlavného mesta Zuzana Onufer. Zároveň potvrdila, že vedenie mesta už rokovalo s vedením Starého Mesta o opätovnom získaní budovy. "Mestská časť ako likvidátor Nadácie Maják nádeje z poverenia súdu musí pred jej predajom najprv uspokojiť požiadavky veriteľov," podotkla Onufer.

V záchranu budovy pre mesto a v uspokojenie pohľadávok oprávneným veriteľom verí aj staromestský starosta Radoslav Števčík. Tieto pohľadávky, ktoré vznikli neplatením zo strany bývalej neziskovej organizácie, predstavujú okolo 120.000 eur a sú za nevyplatené faktúry za vodu, plyn, elektrinu, pre sociálnu a zdravotné poisťovne, ale aj pokuty z inšpektorátu práce či za prehraté súdne spory.

Nezisková organizácia Maják nádeje vznikla na pomoc týraným matkám s deťmi a obetiam domáceho násilia. Partnerom mestskej časti v projekte bolo občianske združenie Priatelia, teda bývalá Nadácia Markíza. Konaním riaditeľa a štatutára organizácie Pavla Ruska však časom vznikol dlh vo výške 600.000 eur, spomínali sa ďalšie neoprávnené výdavky a defraudácia peňazí.

Neskôr bol vydaný príkaz na exekúciu a vyhlásená verejná dražba, ktorej niekoľko kôl bolo neúspešných, keďže sa do nich nikto neprihlásil. Bratislavský Krajský súd neskôr rozhodol, že mestská časť bude likvidátorom neziskovej organizácie a Okresný súd rozhodol o zastavení exekúcie. Na majetok neziskovej organizácie však bolo v marci tohto roka vyhlásené konkurzné konanie, podľa samosprávy od neoprávneného veriteľa. Staré Mesto totiž považuje za neprijateľné, aby súd rozhodoval a vôbec pripustil konanie o vyhlásení konkurzu na základe pohľadávky, ktorú iný súd ešte vlani na jeseň označil za nezákonnú a neopodstatnenú. Zároveň apeluje aj na vyšetrovateľov v prípade dvoch bežiacich trestných konaní.

Prvé z nich sa týka podozrenia zo subvenčného podvodu. Vyšetrovanie trvá už štyri roky, pričom vyšetrovateľka ho dvakrát zastavila, na zásah samosprávy a prokuratúry bolo opäť obnovené. Druhé trestné oznámenie bolo podané pre podozrenie z porušovania povinností pri správe cudzieho podvodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico: Vyzývam médiá, politikov a cirkvi na objektívnejší pohľad na SR
<< predchádzajúci článok
SR má Jandieva vydať v utorok večer. Jeho advokát verí, že ÚS zasiahne