09. júna 2015
Ilustračné foto Foto: TASRBratislava 9. júna (TASR) – Pri odpojení sa od centrálneho zdroja tepla (CZT) ide o klasický proces stavebného konania. Uviedla pre TASR hovorkyňa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Miriam Žiaková v reakcii na dnešné vyjadrenia opozičného poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Viskupiča (OĽaNO) a členov petičného výboru petície požadujúcej úpravu niektorých ustanovení zákona o tepelnej energetike Miroslava Verčimáka a Jaroslavy Zapletalovej.
Stovky slovenských domácností sú podľa nich pri dodávke tepla rukojemníkmi teplární v rukách finančných skupín. Neobstojí ani argument, že vládna strana Smer-SD vlaňajším prijatím zákona o tepelnej energetike chcela chrániť pred zdražovaním domácnosti, ktoré zostávajú napojené na CZT.
Výrobca tepla vo veľkom je podľa poslanca často drahší ako výrobca tepla v malom, teda ako nejaká domová kotolňa, čo domácnosti vedie k pokusom o odpájanie sa od CZT. Jediným vysvetlením tohto javu podľa Viskupiča je to, že CZT, teda 'veľkí teplári', sú zdrojom bohatstva finančných skupín, politických nominantov zostávajúcich štátnych teplární, a to všetko na úkor peňaženiek občanov.
Keďže pri odpojení ide podľa Žiakovej o zásah do technického zariadenia dodávateľa tepla, je logické, že má právo vyjadriť sa k predmetu stavebného konania.
"V žiadnom prípade však dodávateľ tepla nerozhoduje o odpojení. Rozhodovacie právomoci sú v kompetencii príslušného stavebného úradu," podčiarkla.
"V tejto súvislosti je potrebné dodať, že dodávateľ ako dotknutý orgán nie je oprávnený posudzovať žiadosť o vydanie stavebného povolenia z hľadiska svojich subjektívnych záujmov, ale výlučne len z hľadiska záujmov chránených osobitným predpisom, teda z hľadiska zákona o tepelnej energetike, respektíve z hľadiska verejného záujmu," zdôraznila hovorkyňa MH s odvolaním sa na rozsudok Najvyššieho súdu SR z 1. septembra 2010.
Pri tvorbe zákona sa podľa nej vychádzalo z praktických skúseností, že tepelná energetika je regionálnym odvetvím.
"Sme toho názoru, že výstavba sústavy tepelných zariadení má byť v regióne koordinovaná obcou. Obec pozná problémy v energetike, pričom zámery rozvoja si schvaľuje zastupiteľstvom do územného plánu rozvoja obce," dodala. Zákon vyžaduje vypracovanie koncepcie rozvoja obce v tepelnej energetike v zmysle stavebného zákona, pričom tieto koncepcie musia byť v súlade s Energetickou politikou SR.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR