Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. septembra 2019

Pri nepokojoch v indonézskej provincii Papua zahynulo najmenej 20 ľudí



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Wamena 23. septembra (TASR) - Najmenej 20 ľudí prišlo o život a približne 65 ďalších utrpelo zranenia pri novej vlne nepokojov, ktoré vypukli v pondelok v indonézskej provincii Papua. Demonštranti podpaľovali budovy, pričom viacero z obetí na smrť uhorelo. S odvolaním sa na informácie miestnych úradov o tom píše agentúra AFP.


"Väčšina z nich zomrela v plameňoch," uviedol hovorca miestnej armády Eko Daryanto a dodal, že počet obetí ešte nemusí byť konečný.

Stovky ľudí demonštrovali v pondelok v meste Wamena. Rozhnevaný dav podpaľoval administratívne i ďalšie budovy, pričom pri nepokojoch tam prišlo o život dovedna 16 ľudí, píše AFP.

K potýčkam došlo v pondelok aj v provinčnej metropole Jayapura. Demonštranti hádzali na príslušníkov bezpečnostných síl kamene. Pri tamojších nepokojoch prišli o život traja civilisti a jeden vojak, ktorého na smrť dobodali, uviedol Daryanto.

V súvislosti s pondelňajším násilím podľa jeho slov zatkli približne 300 ľudí.

Provinciu Papua ležiacu v západnej časti ostrova Nová Guinea sužujú násilné rasovo motivované nepokoje už celé týždne. Násilie sa v ostatných dňoch podarilo bezpečnostným zložkám potlačiť, avšak v pondelok vypukli nové protesty.

V meste Wamena sa do nich zapojili najmä stredoškolskí študenti, ktorých pobúrili správy o tom, že učiteľ z inej časti tejto ostrovnej krajiny rasovo urazil miestneho študenta. Polícia tvrdenia označila za fámu. Miestne úrady neskôr v pondelok uviedli, že situáciu vo Wamene sa podarilo dostať pod kontrolu. Spravodajca AFP informoval, že v meste nefungovalo internetové pripojenie. Podľa miestnych médií v meste tiež v pondelok pre nepokoje zatvorili letisko a zrušených tak bolo zhruba 20 letov.

Západná Nová Guinea - bývalá holandská kolónia v západnej časti ostrova Nová Guinea - sa súčasťou Indonézie stala v roku 1969 po referende pod patronátom OSN, ktoré vtedy mnohí pozorovatelia vnímali ako sfalšované. Obyvateľa tejto časti Indonézie, ktorá sa administratívne delí na provincie Papua a Západná Papua, sa od ostatných Indonézanov výrazne odlišujú etnicky, kultúrne aj nábožensky.

Indonézia tvrdí, že jej suverenita nad územím Papuy je nespochybniteľná a medzinárodne uznaná. Po tom, ako bojovníci za nezávislosť v decembri zabili 19 Indonézanov, zintenzívnili polícia a armáda aj zásahy proti nenásilným aktivistom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Medvedev podpísal záväzok Ruska k plneniu cieľov klimatickej dohody
<< predchádzajúci článok
Po kohútovi Mauriceovi sa súd bude zaoberať kauzou koňa Sésama