Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. februára 2010

Pri kontrolách ochrany ovzdušia zistili nedostatky



Inšpektori ochrany ovzdušia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) vykonali v minulom roku 670 kontrol. Porušenie právnych predpisov zistili pri 103 ...



Zdieľať
ilustračné foto SITA


BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) - Inšpektori ochrany ovzdušia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) vykonali v minulom roku 670 kontrol. Porušenie právnych predpisov zistili pri 103 kontrolách, čo je približne 15 percent z celkového počtu. "Kontrolovali dodržiavanie ustanovení zákona o ochrane ovzdušia, zákona o ochrane ozónovej vrstvy Zeme, ako aj nového zákona o fluórovaných skleníkových plynoch. Vykonávali inšpekčné kontroly i kontrolné merania emisií znečisťujúcich látok," uviedol o kontrolách hovorca SIŽP Michal Štefánek.

Za porušenie právnych predpisov uložili 79 pokút v celkovej výške 56 650 eur. Uložili tiež 49 opatrení na nápravu zistených nedostatkov. "Najvyššiu pokutu za porušenie zákona o ovzduší, 6 638 eur, uložili spoločnosti PHS strojárne v Hliníku nad Hronom, spoločnosť TRO v Kráľovej pri Senci musela zaplatiť 6 300 eur a spoločnosť Rettenmeier Tatra Timber v Liptovskom Hrádku 6 000 eur," informoval Štefánek.

Meracie skupiny urobili vlani 48 meraní emisií znečisťujúcich látok na veľkých a stredných zdrojoch znečisťovania, pričom porušenie zákona o ovzduší zistili u troch prevádzkovateľov. "Emisné limity prekročili v Slovnafte Bratislava, v kotolni v Nemšovej a v spoločnosti Prakoenerg v Prakovciach. Správne konania o uložení pokuty týmto subjektom sa ešte neskončili. Previnilcom z roku 2008 uložili vlani dve pokuty v celkovej výške 666 eur," uviedol hovorca.

Štefánek dodal, že inšpektori ochrany ovzdušia vykonali tiež 18 kontrol zameraných na kvalitu tuhých fosílnych palív, určených na spaľovanie v stacionárnych zariadeniach. "Porušenie zákona zistili len v jednom prípade," uviedol.

Inšpektori sa zamerali aj na dodržiavania zákona o ochrane ozónovej vrstvy Zeme, a to najmä u podnikateľov, ktorí nakladajú s tzv. regulovanými látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu. Ako uviedol hovorca SIŽP, z 34 kontrol zistili porušenie zákona u troch podnikateľov. "Uložili tiež tri pokuty v celkovej výške 250 eur a dve opatrenia na nápravu," informoval.

V roku 2009 pokračovali aj v kontroly emisií prchavých organických zlúčenín unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel v regulovaných výrobkoch. "Pri kontrolách 37 podnikateľov, ktorí vyrábajú alebo dovážajú tieto výrobky, ako napríklad farby, laky a výrobky na povrchovú úpravu motorových vozidiel, odobrali spolu 157 vzoriek regulovaných výrobkov. Za zistené nedostatky uložili 16 pokút v celkovej výške 5 110 eur," uviedol hovorca.

Kontroly SIŽP boli aj na 146 čerpacích staniciach, kde urobili 150 kontrol kvality pohonných látok - benzínu, nafty a skvapalneného ropného plynu, tzv. LPG. Nedodržanie požadovanej kvality pohonných látok zistili u šiestich podnikateľov pri ôsmich parametroch. "Prevažne išlo o prekročenie obsahu síry v motorovej nafte a LPG, pri benzíne sa nezistili žiadne nedostatky," informoval Štefánek. Dodal, že predajcom palív na čerpacích staniciach uložili 10 pokút v celkovej výške 15 257 eur. Inšpektori ochrany ovzdušia vykonali tiež kontroly zamerané na dodržiavanie všeobecných podmienok prevádzkovania a technických požiadaviek na 54 čerpacích staniciach a v troch distribučných skladoch pohonných látok. Za zistené nedostatky uložili inšpektori deväť pokút v celkovej výške 7 232 eur, z toho tri pokuty boli ešte za zistenia v roku 2008, a päť opatrení na nápravu.

Slovenská inšpekcia životného prostredia vznikla v roku 1991. Je odborný kontrolný orgán, ktorý vykonáva štátny dozor vo veciach starostlivosti o životné prostredie, ako aj miestnu štátnu správu v oblasti integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania životného prostredia. "Vlani vykonali jej inšpektori vyše 4-tisíc kontrol a uložili 894 pokút v celkovej výške takmer 790-tisíc eur," informoval Štefánek.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prepustený podnikateľ sa z Líbye vrátil domov
<< predchádzajúci článok
Život v Grécku ochromili štrajky