Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

29. mája 2018

Pri klimatizácii výkon nie je všetko



Montáž klimatizácie. Ilustračné foto.



Zdieľať
Montáž klimatizácie. Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván
 
Bratislava 29. mája (TASR) - Mnohí ľudia sa pre chladenie domácností rozhodnú, až keď nastanú výrazné horúčavy. Výsledkom je, že mnohé klimatizačné jednotky sú u dodávateľov vypredané a doba ich doručenia a montáže sa predlžuje na niekoľko týždňov. Mimo sezóny je to štandardne päť až sedem kalendárnych dní. Preto je dobré sa do výberu chladenia bytu pustiť už teraz.


Riadiť sa pri výbere klimatizácie heslom čím vyšší výkon, tým lepšie, nie je práve najrozumnejšie. Dôležitý je totiž priestor, ktorý je potrebné vychladiť. Týka sa to nielen jeho veľkosti, ale aj členitosti, presvetlenia, veľkosti okien či kvality tesnenia dverí a okien. Svoju úlohu zohráva aj zateplenie celej budovy. Kým v zime pomáha uchovať v miestnostiach teplo, v lete zas dokáže udržať chlad.

"V prvom rade si treba zodpovedať otázku, koľko miestností potrebujete klimatizovať. Ak jednu, najlepšie je zvoliť takzvaný delený (split) systém. Ten pozostáva z jednej vnútornej jednotky, ktorá byt chladí a jednej vonkajšej. Jej úlohou je odvádzať teplý vzduch von. Mnohí ľudia, ktorí potrebujú vychladiť iba jednu miestnosť, si myslia, že im na to stačí aj mobilná klimatizácia. Tá žiadnu vonkajšiu jednotku nemá, preto je jej inštalácia výrazne jednoduchšia. Teplo sa odvádza von hadicou s priemerom približne 15 centimetrov. Práve to je najväčší problém mobilných klimatizácií. Vŕtať do steny takúto širokú dieru nie je jednoduché ani racionálne, pretože mimo sezóny je problém s jej kvalitným upchatím," upozorňuje Vladimír Balaj, energetický audítor spoločnosti Magna Energia.

Podľa neho iba vystrčiť takúto hadicu z okna nestačí, keďže teplý vzduch sa bude cez vzniknutú medzeru rýchlo vracať do miestnosti. K dispozícii sú síce adaptéry, no tie bývajú iba pre okná, ktoré sa otvárajú vysúvaním dohora a na Slovensku nimi disponuje iba minimum budov. Okrem toho si treba uvedomiť, že kompresor mobilnej klimatizácie sa pri činnosti zohrieva a otepľuje vzduch v miestnosti. Výsledkom je, že mobilná klimatizácia je výrazne menej účinnejšia a náklady na jej prevádzku sú značne vyššie. Na dosiahnutie rovnakej teploty v izbe sa môže minúť až o 80 % elektriny viac než pri delenej klimatizácii.

"Keď potrebujete vychladiť viacero miestností, vhodné je zvoliť multisplit systém. Ten pozostáva z jednej vonkajšej jednotky a viacerých vnútorných, ktoré by mali byť racionálne rozmiestnené v priestore, napríklad v každej izbe jedna. Viacerí sa domnievajú, že dokážu celý byt vychladiť z jedinej miestnosti, napríklad z chodby. Povedia si, že klimatizácia to zvládne, stačí nechať otvorené dvere. Plus na nich nebude fúkať priamo studený vzduch. Tento prístup však nie je najrozumnejší," radí Balaj.

Hoci výkon klimatizácie nie je všetko, aj ten je potrebné zvážiť. Ak je príliš nízky, nebude stíhať vychladiť miestnosť, pôjde na maximum, čo znižuje jej životnosť a zvyšuje prevádzkové náklady. Dostatočne výkonná jednotka vychladí priestor za kratší čas a následne sa sama "stíši", vďaka čomu môžete ušetriť. Pre miestnosť s rozmermi 5 krát 4 metre by mala mať minimálny výkon 1600 wattov chladiaceho výkonu. V prípade menšej spálne s rozmermi napríklad 4 krát 3 metre, postačuje 1000 wattov. Dôležité je aj zateplenie budovy, veľkosť okien, ich tienenie či orientácia bytu.

"Ak je miestnosť výraznú časť dňa presvetlená slnkom, vzniká skleníkový efekt, ktorý izby výrazne prehrieva. V takom prípade treba zvážiť aj silnejšiu klimatizáciu," uzatvára Balaj.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na juhozápade krajiny začína hniezdiť sokol červenonohý
<< predchádzajúci článok
SLOVENČINA: Mojim – mojím. Aký je v tom rozdiel?