Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

23. februára 2010

Pri fibrilácii predsiení má pomôcť nová molekula



Liečba fibrilácie predsiení, ktorou na Slovensku trpí približne 1,5 percenta populácie, by sa mala stať efektívnejšou po tom, ako sa začne v lekárskej praxi využívať nové ...



Zdieľať
ilustračné foto SITABRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Liečba fibrilácie predsiení, ktorou na Slovensku trpí približne 1,5 percenta populácie, by sa mala stať efektívnejšou po tom, ako sa začne v lekárskej praxi využívať nové antiarytmikum dronedarón.


Dronedarón je molekula, ktorá je výsledkom 17-ročného výskumu a testovania. Podľa odborníkov znižuje riziko zlyhania činnosti srdca a mozgovej porážky a tým aj hospitalizácie a úmrtia pacientov. "Táto molekula nie je primárne antitrombotikum, ale napriek tomu sa pozorovalo zníženie výskytu mozgovej porážky. Môže to súvisieť s tým, že toto antiarytmikum je účinné v udržovaní zdravého sínusového rytmu a teda v prevencii fibrilácie predsiení. Keď predsiene nefibrilujú, je aj menej tromboembolických kompilácií," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Róbert Hatala z Kardiologickej kliniky Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Fibrilácia predsiení je najčastejšou pretrvávajúcou srdcovou arytmiou, ku ktorej dochádza v dôsledku abnormálnej elektrickej aktivity. Tá vedie k nepravidelnému rytmu srdca, ktorý bráni efektívnej cirkulácii krvi v organizme. Medzi príznaky tejto poruchy patria palpácie (pocit rýchleho búšenia v hrudníku), závraty, únava a pocit celkovej slabosti. Väčšinu pacientov s fibriláciou predsiení tvoria starší ľudia vo veku nad 65 rokov, pričom hlavným podmieňujúcim faktorom je vysoký krvný tlak. Medzi ďalšie rizikové faktory patria cukrovka, nadváha, obezita alebo infarkt myokardu. V Európe a USA trpí fibriláciou predsiení spolu takmer sedem miliónov ľudí.



SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MDPT je naklonené zmenou mýta vyjsť v ústrety
<< predchádzajúci článok
Vodca chunty sa ujal moci, v Nigeri chce voľby