Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. septembra 2015

Pri bojoch v Bangui zahynulo najmenej 36 ľudí, terčom útokov aj deti



Ilustračné foto. Na snímke z 23. januára 2014 sú príslušníci mierových síl Africkej únie a francúzski vojaci na kontrolnom stanovišti v Bangui



Zdieľať
Ilustračné foto. Na snímke z 23. januára 2014 sú príslušníci mierových síl Africkej únie a francúzski vojaci na kontrolnom stanovišti v Bangui Foto: TASR
Bangui 28. septembra (TASR) - Najmenej 36 ľudí zahynulo a vyše stovka ďalších utrpela zranenia v obnovenej vlne násilia medzi kresťanmi a moslimami v Stredoafrickej republike. Útoky boli "úmyselne cielené" aj voči deťom, informoval dnes Detský fond OSN (UNICEF).


Pri sobotňajších bojoch v metropole Bangui boli brutálne zabití traja chlapci vo veku 16 až 17 rokov, pričom jedného z nich ozbrojenci sťali. Prinajmenšom dvaja ďalší chlapci a dve dievčatá vo veku sedem až 17 rokov utrpeli počas prudkých zrážok zranenia spôsobené úlomkami granátov a streľbou.

Podľa miestnej rozhlasovej stanice Ndeke Luka bolo aj dnes v Bangui počuť streľbu a explózie, pričom tamojší občania vládu vyzvali na to, aby do hlavného mesta rozmiestnila armádu.

"Násilie v tomto rozsahu sme v Bangui nevideli od októbra minulého roka," uviedol Emmanuel Lampaert z humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF).

Regionálny riaditeľ UNICEF pre západnú a strednú Afriku Manuel Fontaine vyhlásil, že nič nemôže ospravedlniť úmyselné zabíjanie detí. Dodal, že takéto otrasné zločiny voči chlapcom a dievčatám musia prestať, a ľudia za ne zodpovední musia byť zobraní na zodpovednosť.

Organizácia zároveň vyzvala všetky bojujúce strany konfliktu, aby prestali útoky cieliť na civilistov a dôležité inštitúcie, akými sú napríklad školy či zdravotnícke zariadenia.

Prevažne kresťanskou Stredoafrickou republikou zmieta násilie od marca 2013, keď sa moci chopilo islamistické hnutie Séléka. Jeho jednotky obsadili hlavné mesto Bangui, zosadili prezidenta Francoisa Bozizého a za novú hlavu štátu vyhlásili svojho vodcu Michela Djotodiu. Rozsiahle porušovanie ľudských práv zo strany Séléky viedlo k vytvoreniu jednotiek kresťanskej sebaobrany "anti-Balaka", čo spustilo vlnu sektárskych bojov.

V januári 2014 bol Djotodia pod silným medzinárodným tlakom nútený odstúpiť, ale mierovým silám, zloženým z francúzskych vojakov a príslušníkov síl Africkej únie, ako aj slabej dočasnej vláde sa doposiaľ nepodarilo nastoliť poriadok.

Nové parlamentné voľby by sa v Stredoafrickej republike mali konať 18. októbra, doplnila agentúra DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Záchytné utečenecké tábory Opatovac a Tovarnik sa vyprázdnili
<< predchádzajúci článok
Iránsky prezident obvinil USA zo šírenia terorizmu na Blízkom východe