Pri dopravnej nehode v rakúskom Klagenfurte zahynul v noci z piatka na sobotu korutánsky hajtman a predseda krajne pravicového Zväzu pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) Jörg Haider. Informovala o tom s odvolaním ...
VIEDEŇ 11. októbra (WEBNOVINY) - Pri dopravnej nehode v rakúskom Klagenfurte zahynul v noci z piatka na sobotu korutánsky hajtman a predseda krajne pravicového Zväzu pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) Jörg Haider. Informovala o tom s odvolaním sa na policajné zdroje rakúska tlačová agentúra APA. Haider (58) auto šoféroval. Na juhu Klagenfurtu po predbehnutí iného vozidla zatiaľ z neznámych príčin Haiderovo auto zrazu zišlo z cesty a niekoľkokrát sa prevrátilo. Politik utrpel vážne zranenia hlavy a hrudníka a krátko po nehode na mieste zomrel.
Haider podľa APA cestoval na oslavy 90. narodenín svojej matky. "Pre nás je to koniec sveta," vyhlásil podpredseda BZÖ Stefan Petzner. Haider, ktorý sa vedenia strany ujal len v auguste, ju priviedol k senzačnému výsledku v septembrových voľbách, keď strojnásobil jej volebný zisk na takmer 11 percent a urobil ju štvrtou najsilnejšou parlamentnou stranou. Stranu založil len v roku 2005, po tom, čo vystúpil zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). S tou získal v parlamentných voľbách v roku 1999 27 percent hlasov a stal sa súčasťou vládnej koalície. Európska únia vzápätí na protest proti jeho účasti vo vláde bezprecedentne zaviedla proti Rakúsku, svojej členskej krajine, sankcie.
Haider je podľa analytikov dnes najznámejším rakúskym aktívnym politikom. Síce nikdy nebol premiérom a reálnu zodpovednosť uplatňoval vždy najmä na poste hajtmana Korutánska, do popredia ho vždy staval jeho ostrý politický štýl a najmä škandalózne vyjadrenia. V poslednom roku o ňom bolo počuť najmä keď sa snažil vyjednať prepustenie dvoch rakúskych rukojemníkov, ktorých uniesli v Tunisku, prostredníctvom syna líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Sajfa al-Islama, ktorého označoval za svojho blízkeho priateľa. Okrem toho sa pravidelne dostával do povedomia verejnosti demonštratívnym odstraňovaním dvojjazyčných názvov obcí a ulíc v Korutánsku, kde žije početná slovinská menšina.
Haider sa do politiky dostal hneď po doštudovaní práva na Viedenskej univerzite, najprv ako miestny politik v Korutánsku. Už vtedy pôsobil v štruktúrach FPÖ a prepracovával sa v strane stále vyššie a vyššie. Predsedom strany sa stal v roku 1986. V roku 1991 musel odstúpiť z boja o post korutánskeho hajtmana, keď rakúske médiá začali zoširoka rozoberať jeho výrok o dobrej zamestnaneckej politike Hitlerovej Tretej ríše. Hajtmanom sa však stal v rokoch 1999 aj 2004.
V roku 2005 vystúpil z FPÖ a založil BZÖ, ktorá sa profilovala ako menej radikálna alternatíva k FPÖ pod vedením jej súčasného predsedu Heinza-Christiana Stracheho. BZÖ a FPÖ získali vo voľbách spolu takmer 29 percent hlasov, len o málo menej ako víťazní sociálni demokrati. Strache a Haider sa napriek voľakedajšej nevraživosti dohodli na tom, že po voľbách budú postupovať spoločne. Haider nevylučoval ani účasť v budúcej vláde, no do poslednej chvíle trval na tom, že nesmie opustiť post hajtmana Korutánska.
SITA/AFP/AP