Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. augusta 2006

Prezident vyznamenal osemnásť osobností spoločenského života



Na Slovensku bol našťastie vždy dostatok takých ľudí, ktorých krédom sa stala láska k vlasti, ale aj k svojej práci. Uviedol prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič po tom, ako osemnástim ...



Zdieľať

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) - Na Slovensku bol našťastie vždy dostatok takých ľudí, ktorých krédom sa stala láska k vlasti, ale aj k svojej práci. Uviedol prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič po tom, ako osemnástim osobnostiam spoločenského, kultúrneho a športového života udelil najvyššie štátne vyznamenania. Pripomenul, že naše osobnosti sú možno až príliš skromné a o svojich úspechoch málo rozprávajú, hoci za nich hovoria ich výsledky. Premiér Robert Fico, ktorý prišiel na slávnosť s manželkou Svetlanou, pre agentúru SITA poznamenal, že dnes ocenení ľudia sú tie pravé osobnosti, ktoré si majú médiá viac všímať a nie zlodejov a prostitútky, ktoré sa vďaka médiám tešia oveľa väčšej publicite.

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy dostalo dnes šesť osobností. Ján Slezák, ktorého prezident ocenil za jeho vynikajúce výsledky v oblasti experimentálnej medicíny, za všetkých ocenených vyhlásil, že dnešný svet potrebuje ľudí, ktorí dokážu niečo urobiť a nie takých, ktorí radi zdôvodňujú, prečo niečo neurobili. Vojtech Zamarovský sa svojho ocenenia nedožil. Zomrel 26. júla, ocenenie za významné zásluhy o rozvoj kultúry prišiel za neho prevziať jeho syn Peter Zamarovský. Rad Ľudovíta Štúra I. triedy dostal aj tréner slovenských tenistov Miloslav Mečíř, medicínsky pedagóg a vedec európskeho formátu Juraj Payer. Za vynikajúce zásluhy v oblasti rozvoja lekárskej vedy a jeden z najlepších slovenských ortopédov vôbec František Makai a Juraj Králik, ktorého prezident ocenil za jeho významné zásluhy v oblasti zahraničnej politiky.

Celkom desať osobností si z rúk Ivana Gašparoviča prevzalo Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Laureát tohto vyznamenania, spoluautor šiestich technických patentov a autor viacerých učebníc pre fakulty technického zamerania Július Krempaský pre agentúru SITA uviedol, že na Slovensku sa prestávajú vydávať technické učebnice a nahrádzajú ich CD disky. Podľa jeho slov to nie je dobrý trend, pretože učebná látka na CD má byť iba doplnkovým riešením a nie zásadným. Vyznamenanie tejto kategórie dostal aj tenisový reprezentant Dominik Hrbatý, ktorý je mimo republiky a vyznamenanie si prevezme neskôr. Medzi ocenenými je aj tenisový kolega Karol Kučera. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy si prevzala aj dlhoročná členka SND a popredná predstaviteľka slovenskej hereckej generácie Soňa Valentová - Hasprová. Toto ocenenie prezident ďalej udelil úspešnému literárnemu vedcovi, spisovateľovi a scenáristovi Jozefovi Bobovi. U Milana Dada ocenil jeho významné zásluhy v oblasti vedy a techniky. Imricha Okenku prezident ocenil najmä za jeho vynikajúce výsledky vo vedecko-výskumných prácach orientovaných na modelovanie závlahových systémov a ich počítačovú simuláciu. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy dostal aj Ivan Klačanský, ktorý zostrojil novorodenecký bronchoskop a zaviedol chirurgické rekonštrukčné výkony u detí s vývojovými chybami ucha. Jána Podoláka prezident ocenil za významné zásluhy v oblasti vedy a školstva, Boženu Fukovú (na snímke) za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a ľudských práv.

Laureát Radu Ľudovíta Štúra III. triedy Ján Riapoš, ktorý je od roku 1993 na vozíčku, si po preberaní ocenenia za významné zásluhy v oblasti rozvoja športu zdravotne postihnutých v rozhovore pre agentúru SITA spomenul na všetkých ľudí, ktorí mu pomohli. Ocenenie považuje za štart do nových aktivít v paralympijskom hnutí. Tenista Michal Mertiňák si toto ocenenie prevezme neskôr, pretože v súčasnosti je mimo republiky.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štart raketoplánu Atlantis je plánovaný na stredu
<< predchádzajúci článok
Internetové chatovanie je populárnejšie ako telefonovanie