Prezident Sólyom na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre
Na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa dnes stretol prezident Ivan Gašparovič s prezidentom Maďarskej republiky Lászlóm Sólyomom. So študentmi Fakulty stredoeurópskych štúdií diskutovali o ...
NITRA 13. septembra (WEBNOVINY) - Na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa dnes stretol prezident Ivan Gašparovič s prezidentom Maďarskej republiky Lászlóm Sólyomom. So študentmi Fakulty stredoeurópskych štúdií diskutovali o slovensko-maďarských vzťahoch a problémoch maďarskej menšiny na Slovensku. Sólyoma zaujímalo, či maďarskí študenti na univerzite pociťujú nejaké bariéry, separáciu, prípadne nátlak, aby v zmysle hesla „na Slovensku po slovensky“ hovorili slovenčinou. Študenti to odmietli i keď priznali, že sa viac pohybujú medzi Maďarmi. S diskrimináciou zo strany slovenských spolužiakov sa nestretávajú, občas však s predsudkami, že nevedia po slovensky. Do diskusie sa zapojila aj pedagogička z fakulty, ktorá Gašparoviča požiadala o odkaz slovenským politikom, aby sa na jazyk menšiny nehľadelo ako na fenomén, ktorý sa môže používať len doma. Študentka z južného Slovenska na to zareagovala, že ak by sa mohlo hovoriť po maďarsky aj na úradoch, Maďari by neboli nútení naučiť sa po slovensky.
Obaja prezidenti sa zhodli na tom, že slovensko-maďarské vzťahy nie sú také zlé, ako ich prezentujú médiá. „Na úrovni médií naozaj badať, že sú tu určité protimaďarské nálady a aj v Nitre boli kedysi takéto náznaky,“ uviedol Sólyom, narážajúc na prípad napadnutia študentky maďarskej národnosti Hedvigy Malinovej. Národnostná menšina môže podľa neho prežiť len vtedy, keď má svojich intelektuálov a keď jej jazyk zostáva živý. „Ste zodpovední za to, aby sa tunajší maďarský jazyk nekazil. Ste integrálnou súčasťou slovenskej spoločnosti, ale aj 12-miliónového maďarského národa a túto dvojtvárnosť musíte zachovávať,“ adresoval Sólyom Fakulte stredoeurópskych štúdií, kde sa vyučuje aj v maďarčine.
Nadhodil i tému nedávneho prieskumu medzi slovenskými deviatakmi, z ktorého vzišlo, že až 37 percent z nich pokladá Maďarov za nesympatických. Gašparovič týmto výsledkom neverí, podľa jeho slov sú to „Tie hlúpe provokácie, ktoré sa objavujú v tlači.“ Sólyom tiež pripomenul, že napriek viacerým prísľubom, stále nestoja mosty cez Ipeľ. Gašparovič si myslí, že príčinu, prečo to tak je, treba hľadať na oboch stranách. Na otázku maďarskej televízie, či nacionalizmus a rasizmus na Slovensku silnie, Gašparovič odpovedal, „Ja by som sa to isté mohol spýtať u vás, ale nepripúšťam to ani na jednej, ani na druhej strane.“ Podľa neho netreba zovšeobecňovať výroky jednotlivcov alebo regionálne problémy.
SITA