BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu antidiskriminačného zákona, ktorá výrazne rozširuje okruh dôvodov, na základe ktorých je diskriminácia zakázaná.
Podľa tejto normy dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania spočíva v zákaze diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia. Novinkou antidiskriminačnej legislatívy je sexuálne obťažovanie, tzv. harašment. Definuje ho ako "verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie sexuálnej povahy, ktorého úmyslom alebo následkom je, alebo môže byť, narušenie dôstojnosti osoby, a ktoré vytvára zastrašujúce, ponižujúce, zneucťujúce, nepriateľské alebo urážlivé prostredie". Bude možné sa proti nemu brániť na súde, v Slovenskom stredisku pre ľudské práva alebo u ombudsmana.
Od začiatku apríla vznikne na základe novely zákona o Železničnej polícii, ktorú dnes Gašparovič podpísal, tzv. mýtna polícia. Táto polícia bude pôsobiť na vymedzených úsekoch diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy. Hlavnou úlohou príslušníkov tejto novej zložky Železničnej polície bude kontrola, či šoféri majú zaplatené elektronické mýto. So zavedením mýta pre vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony alebo s jazdnými súpravami nad 3,5 tony a autá, v ktorých možno prevážať viac ako deväť ľudí, sa počíta od začiatku budúceho roka. Osobné autá nebudú platiť mýto, naďalej si budú musieť kupovať diaľničné nálepky. Na mýtny systém by mali prejsť od roku 2013. Štát dá tento rok na mýtnu políciu viac ako 51 miliónov korún, na budúci rok 123 miliónov korún. V uniformách mýtnej polície by malo pracovať 140 policajtov.
Prezident súhlasil aj s novelou zákona o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov. Norma okrem zapracovania európskych smerníc umožňuje napríklad používanie genetických technológií na diagnostické a terapeutické účely, či podrobnejšie upravuje bezpečnostné opatrenia k výrobkom na trhu, ktoré obsahujú živé geneticky modifikované organizmy. Podľa schválenej novely bude zakázané používať génové techniky na zárodočných bunkách človeka alebo na bunkách, z ktorých by zárodočné bunky mohli vzniknúť. Ivan Gašparovič tiež podpísal novelu zákona o pestovaní geneticky modifikovaných rastlín v poľnohospodárskej výrobe.
Pod novelou zákona o európskom zoskupení územnej spolupráce, ktorý upravuje postavenie, založenie, vznik, zrušenie, zánik a hospodárenie európskeho zoskupenia na území Slovenskej republiky, je oddnes tiež podpis prezidenta. Cieľom zoskupenia je podporovať a uľahčovať územnú spoluprácu prostredníctvom cezhraničnej, medziregionálnej ako i nadnárodnej spolupráce, ktorá má viesť k posilneniu hospodárskej i sociálnej súdržnosti.
Novela zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi, s ktorou tiež Gašparovič súhlasil, dáva do súladu legislatívny režim poskytovania odškodnenia obetiam trestných činov s ustanoveniami európskeho dohovoru o odškodňovaní obetí trestných činov. Podpis prezidenta je už aj pod novelou zákona o múzeách a galériách, novelou zákona o súkromných veterinárnych lekároch a novelou zákona o poštových službách, ktorá zabezpečuje monopolné postavenie štátnej Slovenskej pošty na listy do 50 gramov.
SITA