Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. septembra 2015

Prezident nepodpísal novelu o verejnom obstarávaní, norma aj tak platí



Prezident SR Andrej Kiska.



Zdieľať
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 30. septembra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska ani na druhýkrát nepodpísal novelu zákona o verejnom obstarávaní. Informovala o tom dnes kancelária hlavy štátu. Poslanci Národnej rady (NR) SR na začiatku aktuálnej schôdze prelomili jeho predchádzajúce veto bez zohľadnenia pripomienok k právnej norme. Novela tak platí aj bez podpisu prezidenta v podobe, ako bola schválená.


Firmy, ktoré sa uchádzajú o štátne zákazky vo verejných tendroch, budú po novom zverejňovať svojich konečných užívateľov výhod. Právna norma prináša vytvorenie verejného registra konečných beneficientov. Register bude obsahovať údaje fyzických osôb, ktoré sú skutočnými, nielen formálnymi vlastníkmi subjektov participujúcich na verejnom obstarávaní. Má ísť o podmienku, aby takýto podnikateľ mohol dostať zákazku od štátu.

Verejný obstarávateľ tak v budúcnosti nesmie uzavrieť zmluvu s uchádzačmi, ktorí nebudú mať v novom registri zapísaných konečných užívateľov výhod. Táto podmienka sa týka aj subdodávateľov a osôb, ktoré zabezpečujú ekonomickú či odbornú spôsobilosť účastníka vo verejnej súťaži.

Podkladom pre zápis konečných užívateľov výhod do registra má byť okrem samotnej žiadosti aj doklad o oprávnení dodávať tovar alebo službu, čestné vyhlásenie, že konečný užívateľ výhod spĺňa vybrané podmienky týkajúce sa jeho bezúhonnosti, ako aj čestné vyhlásenie o pravdivosti a úplnosti údajov. Podnikateľ bude musieť pri zápise konečných užívateľov výhod informovať aj o tom, či títo sú, alebo nie sú verejnými funkcionármi.

Verejný obstarávateľ má mať zo zákona možnosť vypovedať zmluvu s uchádzačom, ktorý nemal svojich konečných užívateľov výhod v čase jej uzavretia zapísaných v určenom registri. Pokiaľ tak nebude postupovať, hrozí mu pokuta päť percent zo zmluvnej ceny. Sankciou pre uchádzača, ktorý si nesplní tieto povinnosti, má byť okrem pokuty od 10.000 eur do jedného milióna eur aj zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na obdobie troch rokov.

Novela upravuje vyčiarknutie z registra konečných užívateľov výhod. Okrem tradičných dôvodov, teda uvedenia nepravdivých údajov, napríklad aj v prípade, že podnikateľ má pobyt alebo sídlo v štáte, ktorý nespolupracuje pri overovaní identifikácie konečného užívateľa výhod. ÚVO v súvislosti s overovaním pravdivosti údajov v registri získa výnimku z daňového a bankového tajomstva. Novela tiež zavádza povinnosť spolupracovať s úradom napríklad pre finančnú spravodajskú jednotku.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
IVO: Pri integrácii utečencov Slovensku chýba profesionalita
<< predchádzajúci článok
IT SUMMIT a odovzdávanie počítačových "Oskarov“ IT GALA 2015