Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. novembra 2017

Prezident Kiska kritizoval zabúdanie na najzraniteľnejšie osoby



Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter a prezident SR Andrej Kiska.



Zdieľať
Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter a prezident SR Andrej Kiska. Foto: FOTO TASR - Marko Erd
Bratislava 16. novembra (TASR) – Pokiaľ bude štát zabúdať na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, nemôže sa volať sociálnym štátom. Zdôraznil to vo štvrtok prezident SR Andrej Kiska po tom, ako sa stretol s ministrom práce Jánom Richterom (Smer-SD).




"Nielen minister práce, ale každý jeden politik by sa každý deň mal zamýšľať nad tým, ako sa postarať o tých, ktorí sa sami o seba postarať nevedia. Každý jeden politik by mal rozmýšľať nad tým, ako spraviť zo Slovenska skutočne sociálny štát. Štát, v ktorom každý jeden človek bude vedieť, že ak sa mu stane niečo zlé, tak sa štát o neho postará," uviedol prezident.

Kiska podľa vlastných slov hovoril s ministrom Richterom o viacerých témach. Diskutovali napríklad o jasličkovom zákone, o senioroch, o rodinách s chorými deťmi, či o opatrovateľkách. "O 15 rokov stúpne počet seniorov potrebujúcich opateru o viac ako o 30 %. Hovoríme o státisícoch ľudí, ktorí budú potrebovať opateru," zdôraznil prezident. Pritom už dnes sa štát podľa neho nevie postarať o všetkých, ktorí by túto opateru potrebovali.

"Zhodli sme sa s ministrom na tom, že by sme mali spraviť všetko pre to, aby tí ľudia mohli zostať doma, v mieste, kde vyrastali," opísal prezident. Dôležité však podľa neho je, že ak sa chcú prenášať povinnosti štátu na obce, musia sa im dať peniaze. "A nesmieme sa spoliehať na eurofondy. Eurofondy sú len na dobu určitú, musíme nachádzať systémové riešenia. Aby každý jeden starý človek vedel, že o neho bude postarané a že dožije svoju starobu v dôstojných podmienkach," vysvetlila hlava štátu.

Prezident zároveň upozornil, že rodiny s deťmi, kde má dieťa rakovinu, sa skoro 90 % z nich zadlží. "Jedna z najsmutnejších vecí v našej spoločnosti je, že sa rodiny prepadajú na dno chudoby len a len preto, že v rodine je choroba. Nesmieme dovoliť, aby v modernej spoločnosti rodina padla na samotné dno len kvôli chorobe," uviedol Kiska. Je to podľa neho na diskusiu aj medzi ministrom zdravotníctva a ministrom práce a sociálnych vecí.

Minister Richter po stretnutí s prezidentom zdôraznil, že je sociálny demokrat. "Otázka budovania sociálneho štátu je a bude hlavným princípom politického programu strany Smer-SD 9. decembra na sneme strany," avizoval Richter.

Treba si však podľa neho uvedomiť, že na Slovensku je zákonná zodpovednosť, čo sa týka zabezpečovania sociálnych otázok, širšie rozložená. Ja na miestnej samospráve, teda na mestách a obciach, ale aj na regionálnej samospráve, čiže na vyšších územných celkoch. "Našou úlohou je skôr vytvárať podmienky a predpoklady, aby sa tento zákon naplnil," uviedol Richter.

Postupne však podľa neho štát preberá a financuje viaceré služby, ktoré sú kompetenciou samosprávy. "Fiškálna decentralizácia tu je od roku 2004. Skôr je tu opačný trend, že kompetencie, zákonné povinnosti a financie, ktoré prešli na samosprávu, postupne prechádzajú na štát, pretože samospráva ich v plnej miere nerealizuje. To nie je dobrý stav,“ reagoval Richter. Možno príde podľa neho aj chvíľa, keď otvorí na vláde otázku, či netreba zrušiť fiškálnu decentralizáciu.

Zároveň avizoval, že viaceré pripomienky, ktoré prezident vzniesol, sa riešia. Napríklad budúci týždeň v utorok 21. novembra sa stretne s opatrovateľkami, ktoré pracujú v zahraničí. Súčasne pripomenul, že ministerstvo pripravuje zvýšenie opatrovateľského príspevku v budúcom roku, ak sa deti starajú o rodičov, alebo matka o ťažko zdravotne postihnuté deti, na úroveň minimálnej mzdy. Zmenou by malo byť okrem iného aj to, že sa už nebudú musieť vracať príspevky, ktoré boli poskytnuté na prerobenie kúpeľne, ak zdravotne ťažko postihnutá osoba následne zomrie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Boje o damaské predmestie Východná Ghúta si vyžiadali 22 životov
<< predchádzajúci článok
Koaličné rokovania v Rakúsku pokračujú. Verejnosť informujú málo