Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. mája 2010

PREZIDENT: Justícia potrebuje reformu



Slovenská justícia potrebuje reformu, zmeniť by sa mala organizácia súdov, súdnej rady a disciplinárnych senátov. Občania pre súdne ...



Zdieľať
gasparovic Ivan Gašparovič

Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) - Slovenská justícia potrebuje reformu, zmeniť by sa mala organizácia súdov, súdnej rady a disciplinárnych senátov. Občania pre súdne prieťahy strácajú dôveru v súdnictvo a viac ako slovenským súdom začínajú dôverovať európskym súdom, čo nie je dobré, povedal dnes po stretnutí s predsedom parlamentu Pavlom Paškom, premiérom Robertom Ficom a predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou prezident Ivan Gašparovič.

"Musíme vrátiť postavenie našim súdom ako súdom zodpovedným a spravodlivým, ktoré pomáhajú občanovi a zákonnosti. Toto bolo motívom nášho dnešného stretnutia," vysvetlila hlava štátu. Gašparovič neodpovedal na otázku, či sa situácia v justícii za posledné štyri roky Ficovej vlády zlepšila alebo zhoršila.
Gašparovič verí, že k zmenám príde v ďalšom volebnom období. Súdna rada, ktorej v súčasnosti šéfuje predseda Najvyššieho súdu SR a bývalý minister spravodlivosti za ĽS-HZDS Štefan Harabin, by sa podľa prezidenta mala rozšíriť o ľudí z akadémie vied, ombudsmana či o zástupcov tretieho sektora. "Viete, že k tomu je potrebná aj zmena ústavy. Takže to je do budúcnosti moja predstava," doplnil.

Novinári zo sudcov spravili politické strany, domnieva sa Gašparovič. "Začali ste označovať sudcov, ktorí sú v pozícií, by som povedal, benevolentní voči takejto politickej strane, druhí, že sú náročnejší voči takejto politickej strane. A to nie je dobré. To sa musí do budúcnosti odstrániť. Sudca ozaj z tohto pohľadu musí byť totálne nezávislý. Absolútne nezávislý. Závislý musí byť len od ústavy, ústavných zákonov, zmlúv a vlastného svedomia. To je cieľ, za ktorý by sme mali všetci bojovať a nerozdeľovať sudcov na ľavých a pravých, tu má veľký podiel aj mediálna oblasť," spresnil. Ani na opakované upozornenie prezident neodpovedal, čo si myslí o terajšom predsedovi Najvyššieho súdu Harabinovi, ktorý do funkcie nastúpil z ministerského kresla, kde pôsobil ako nominant vládnej ĽS-HZDS a spis na Generálnej prokuratúre zachytáva jeho telefonický rozhovor s údajným drogovým bosom Bakim Sadikim, po ktorom v súčasnosti pátra polícia.

"Ak sudca má strach, nemôže byť sudcom. Za sudcom stojí ústava a zákony, preto nemá mať čo strach," reagoval Gašparovič na medializované vyjadrenia niektorých sudcov, že v justícii vládne strach. Podľa hlavy štátu sudca musí byť osobnosť, ambiciózny, zodpovedný, rešpektovať zákon a potom nemôže mať strach. "Sudca môže mať strach len z toho, ak je nečinný a nerobí a porušuje zákon," uzavrel. Predsedníčka ústavného súdu sa podľa vlastných slov nestretla so sudcami, ktorí majú strach.

Macejková trom najvyšším ústavným činiteľom oznámila opatrenia, ktoré minulý týždeň zainteresované strany prijali v súvislosti s odstránením súdnych prieťahov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
UNAS pre mýto dala podnet na generálnu prokuratúru
<< predchádzajúci článok
Fitch neuvažuje o zmene ratingu Španielska