Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. januára 2009

Prezident je za dvojjazyčné učebnice, ale v intenciách zákonov



Vláda Roberta Fica robí podľa prezidenta Ivana Gašparoviča lepšiu menšinovú politiku ako predošlé kabinety Mikuláša Dzurindu. "Všetci predstavitelia národnostných menšín potvrdili, že sa ...



Zdieľať
BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) - Vláda Roberta Fica robí podľa prezidenta Ivana Gašparoviča lepšiu menšinovú politiku ako predošlé kabinety Mikuláša Dzurindu. "Všetci predstavitelia národnostných menšín potvrdili, že sa vzťah vlády k menšinám zlepšil," povedal po utorkovom stretnutí s predstaviteľmi 12-tich národnostných menšín. Prezident je presvedčený, že premiér dodržal sľub a udržal status quo menšinových práv v SR. Zmena uvádzania zemepisných názvov v učebniciach pre menšinové školy podľa prezidenta neznižuje úroveň práv, iba dáva daný stav do súladu so zákonmi.




Gašparovič zástupcom menšín vysvetlil, prečo nepodpísal novelu školského zákona, určujúcu písanie zemepisných názvov v učebniciach v jazyku menšín a následne v štátnom jazyku. "Ja som sám túto otázku otvoril a som povedal jednoznačne prečo. Ja som za dvojjazyčné učebnice, ale musia byť v intenciách právnych noriem a zákonov a musia byť aj v zhode s ozajstnými historickými názvami," povedal po stretnutí pre médiá. Podľa neho je to teda tak otázka politikov, ako aj historikov.

Predseda maďarského spoločenského a kultúrneho zväzu Csemadok Béla Hrubík označil tvrdenie o udržaní práv menšín za súčasnej vlády za názor prezidenta. Podľa neho sa vláde status quo nepodarilo udržať. "Sú nejaké veci, kde sme ustúpili. Je trošku nátlak na tie menšiny," povedal. Problémom je nielen zmena písania názvov v učebniciach, ale aj pripravované sprísnenie zákona o štátnom jazyku. "Sú tam isté veci, s ktorými nemôžeme súhlasiť v žiadnom prípade," zdôraznil.

K prelomeniu prezidentovho veta v parlamente a schváleniu novely školského zákona je Hrubík skeptický. Pochybuje, že sa ju v parlamente podarí prijať. Vsunutie slovenských názvov do maďarského textu považuje za zásah do maďarského jazyka. "Politika by sa mala starať o iné veci, ako sú názvy. To sú predovšetkým odborné veci, o ktorých by mali diskutovať pedagógovia a odborníci z akadémie vied."

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dnes bude vláda rozhodovať aj o detskom ombudsmanovi a zákone o VŠ
<< predchádzajúci článok
Čínske médiá chvália Busha, Obamu sa obávajú