Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

22. júla 2011

Prezident funku George Clinton oslavuje



Americký hudobník George Clinton patrí k najznámejším predstaviteľom funku. Preslávil sa predovšetkým ako člen zoskupení Parliament a Funkadelic, ktoré založil a viedol. Od roku 1981 však pôsobí ...



Zdieľať
george clinton BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Americký hudobník George Clinton patrí k najznámejším predstaviteľom funku. Preslávil sa predovšetkým ako člen zoskupení Parliament a Funkadelic, ktoré založil a viedol. Od roku 1981 však pôsobí prevažne ako sólový interpret. Spolu s Jamesom Brownom a Sly Stoneom je považovaný za jedného z najvýznamnejších inovátorov funku, pričom je zakladateľom vlastného štýlu zvaného P-Funk. Je taktiež jedným z najčastejšie samplovaných interpretov v histórii, ktorý mal veľký vplyv na vznik hip-hopu. Clintona uviedli v roku 1997 spolu s ďalšími 15 členmi kolektívu Parliament-Funkadelic do Rock'n'rollovej siene slávy a v septembri 2009 dostal Urban Icon Award od organizácie Broadcast Music Incorporated (BMI). V piatok 22. júla oslávi tento výnimočný hudobník 70. narodeniny.


George Clinton, The Parliaments a prvé turné

George Clinton sa narodil 22. júla 1941 v Kannapolise v Severnej Karolíne, vyrastal však v Plainfielde v New Jersey. Koncom 50. rokov pracoval ako tínedžer v holičstve a v tomto období založil aj doo wop skupinu inšpirovanú formáciou The Teenagers, ktorú nazval The Parliaments. Skupinu okrem Clintona tvorili Ray Davis, Fuzzy Haskins, Calvin Simon a Grady Thomas, pričom Clinton bol jej frontmanom a zároveň aj manažérom. V 60. rokoch si The Parliaments vytvorili svoj vlastný, jedinečný zvuk, ktorý bol mixom soulu a funku, pričom ich poznávacím znakom boli predovšetkým bizarné texty. Následne nahrali viacero singlov, z ktorých však ani jeden nemal väčší úspech.

Clinton v tom čase získal zamestnanie v slávnom detroitskom vydavateľstve Motown Records, kde pôsobil ako textár a producent pre interpretov ako napríklad The Pets alebo Roy Handy. Prvý úspech zaznamenali The Parliaments v roku 1967, keď im vyšiel singel (I Wanna) Testify. V skutočnosti však jediným členom kapely, ktorý sa v skladbe objavil, bol Clinton. Dôvodom bola skutočnosť, že skladbu nahrával v Detroite, kam ostatní členovia nemohli prísť. Po úspechu tohto singla sa Clinton rozhodol vyraziť s The Parliaments na turné, pričom kapelu rozšíril o ďalších piatich členov. Formácia tak na turné vystupovala v zložení piati speváci a piati sprievodní hudobníci.

The Parliaments, Funkadelic a Parliament
Po úspechu (I Wanna) Testify sa však Clinton zaplietol do sporu v súvislosti s bankrotom labelu Revilot Records, prostredníctvom ktorého tento singel vyšiel. Následne dočasne prišiel o práva používať názov The Parliaments. Aby mohol nahrávať pre iné vydavateľstva, Clinton sa rozhodol celú kapelu premenovať na Funkadelic. Keď Revilot Records skrachovali, The Parliaments sa stali majetkom vydavateľstva Atlantic Records. Aby sa Clinton vyhol spolupráci s Atlantic Records, prestal hrať doo-wop. Aj keď Funkadelic boli zároveň štúdiovou aj koncertnou kapelou, v roku 1970 Clinton obnovil aj fungovanie The Parliaments ako novej r'n'b/funkovej skupiny, ktorej názov však pozmenil na Parliament. Zloženie kapely bolo zhodné so zložením formácie Funkadelic, čiže piati speváci a piati sprievodní hudobníci, každá skupina však mala zmluvu s iným labelom a hrala iný typ funku. Niektoré skladby z ranej tvorby The Parliaments ako napríklad Testify, The Goose, All Your Goodies Are Gone alebo Fantasy Is Reality neskôr nanovo nahrali a použili na albumoch oboch skupín. V roku 1995 množstvo pôvodných piesní The Parliaments vyšlo ako súčasť reedície albumu Testifyin'.

Kapely Parliament a Funkadelic nadviazali v 70. rokoch na úspech skladby (I Wanna) Testify viac než 40 singlami a celkovo 19 albumami, z ktorých tri dosiahli platinovú platňu - Mothership Connection (1975) a Funkentelechy Vs. the Placebo Syndrome (1977) od Parliament a One Nation Under a Groove (1978) od Funkadelic. V tomto období niektorí z pôvodných desiatich členov kolektívu Parliament-Funkadelic odišli, na ich miesto však prišli iní ako napríklad klávesák Bernie Worrell, gitarista Garry Shider alebo basgitarista Bootsy Collins. Týmto sa celkový počet hudobníkov v kapelách postupne zvyšoval, pričom mnohí z členov nahrávali aj sólové albumy alebo vytvárali vlastné projekty. Ku koncu 70. rokov však už bolo vo formácii príliš veľa nových členov, čo spôsobilo nezhody medzi Clintonom a troma pôvodnými členmi The Parliaments - Fuzzym Haskinsom, Calvinom Simonom a Gradym Thomasom. Tí nakoniec v roku 1977 formáciu opustili, pričom rovnako neskôr spravili aj iní členovia. Neskôr Clinton zlúčil Parliament a Funkadelic do jednej formácie, dôvodom boli finančné problémy a krach vydavateľstva Casablanca Records, pod ktoré patril Parliament.



Computer Games s hitmi Loopzilla a Atomic Dog

Začiatkom 80. rokov nahral Clinton niekoľko sólových albumov, na ktorých však účinkovali aj mnohí z členov Parliament-Funkadelic. Clinton sa rozhodol nahrať tieto albumy pod vlastným menom predovšetkým z právnych dôvodov súvisiacich s odkúpením labelu Casablanca Records spoločnosťou Polygram a autorskými právami na názov Parliament. V roku 1982 podpísal Clinton zmluvu s Capitol Records jednak ako sólový interpret a taktiež za formáciu P-Funk All-Stars. V tom istom roku vydal sólový album Computer Games obsahujúci hity Loopzilla a Atomic Dog. Počas nasledujúcich štyroch rokov nadviazal na túto nahrávku štúdiovkami You Shouldn't-Nuf Bit Fish (1982), Some of My Best Jokes Are Friends (1985) a R&B Skeletons in the Closet (1986), okrem toho vydal aj live nahrávku The Mothership Connection - Live from Houston (1986). Napriek mnohým úspešným singlom však toto obdobie poznačilo množstvo právnych problémov, ktoré mali za následok Clintonovu zlú finančnú situáciu.

V roku 1985 dostal Clinton pozvanie od členov kapely Red Hot Chili Peppers, aby produkoval ich druhý album Freaky Styley (1985). Dôvodom bol fakt, že členovia kapely boli Clintonovými fanúšikmi a vo všeobecnosti mali radi funk. Clinton okrem toho napísal aj text k titulnej skladbe, ktorú pôvodne chceli Red Hot Chili Peppers nechať iba ako inštrumentálku. Album Freaky Styley sa síce po svojom vydaní nestretol s komerčným úspechom, predávať sa však začal po tom, čo sa kapela preslávila v 90. rokoch. Po tejto nahrávke sa Clinton znova vrátil k sólovej práci a v roku 1989 vydal album The Cinderella Theory. Ten vyšiel prostredníctvom vydavateľstva Paisley Park Records, ktoré vlastnil spevák Prince. Tento label vydal aj ďalšiu Clintonovu štúdiovku Hey Man, Smell My Finger (1993). Následne Clinton podpísal zmluvu so Sony 550 a v roku 1996 vydal album T.A.P.O.A.F.O.M. (The Awesome Power of a Fully Operational Mothership).

Clinton ovplyvnil hip-hop, G-Funk, objavil sa aj vo flimoch

Od začiatku 90. rokov sa Clinton viac venoval spoluprácam s inými interpretmi a taktiež si zahral vo viacerých filmoch. V roku 1994 sa ako hosť objavil na štvrtom albume škótskej rockovej kapely Primal Scream s názvom Give Out But Don't Give Up. O rok neskôr naspieval pieseň Mind Games na album Working Class Hero: A Tribute to John Lennon. Clinton mal taktiež výrazný vplyv na formovanie hip-hopu, pričom práve jeho tvorba prispela k vzniku štýlu G-Funk. Ten vytvoril producent a rapper Dr. Dre. Clinton taktiež spolupracoval s interpretmi ako napríklad Tupac Shakur, Ice Cube, Outkast, Redman, Warren G, Snoop Dogg, Killah Priest alebo Wu-Tang Clan.

Ako herec sa predstavil v snímkach House Party (1990), Graffiti Bridge (1990), P.C.U. - Univerzita alebo kláštor? (1994), Freaks, Nerds & Weirdos (1994), Good Burger (1997), Vždy chceš viac (1998), The Breaks (1999) a Love Hurts (2002). V roku 1997 prepožičal svoj hlas postavičke predstavujúcej jeho samého v animovanom seriáli Space Ghost Coast to Coast (1994 - 2004). Objavil sa aj v úvodnej epizóde druhej sezóny seriálu Ako som spoznal vašu mamu (2005) a zložil titulnú pieseň televízneho programu The Tracey Ullman Show s názvom You're Thinking Right.

V roku 2005 Clinton založil vlastný label The C Kunspyruhzy, prostredníctvom ktorého v rovnakom roku vydal album How Late Do U Have 2BB4UR Absent?. O tri roky neskôr sa dostala do predaja aj jeho zatiaľ posledná nahrávka, ktorou je album coververzií s názvom George Clinton and His Gangsters of Love. Na nahrávke sa ako hostia predstavili napríklad Red Hot Chili Peppers, Sly Stone, El DeBarge, Shavo Odadjian z kapely System of a Down, Carlos Santana alebo RZA.

Spracované podľa: allmusic.com, en.wikipedia.org, whosampled.com, duke.edu, www.csfd.cz.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lady Gaga a Cher nahrajú duet
<< predchádzajúci článok
Raritné fotografie The Beatles vydražili za tisíce dolárov