BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič sa zrejme snaží priblížiť americkému Georgeovi W. Bushovi, známemu častými "prerieknutiami" v zahraničnej politike. Po tom, ako Lisabonskú zmluvu Európskej únie presunul názvom do Libanonu, dnes podporil vstup Macedónska do OSN, kde je táto bývalá juhoslovanská republika od roku 1993.
"Macedónsko sa uchádza o členstvo v Organizácii Spojených národov," povedal v spoločnosti macedónskeho prezidenta Branka Crvenkovského. Gašparovič mal zrejme na mysli Severoatlantickú alianciu (NATO), pretože pokračoval konštatovaním, že Macedónsko plní podmienky členstva a malo by na summite v Bukurešti dostať pozvánku spolu s Chorvátskom. Albánsko, ktoré má byť tiež prizvané, nespomenul.
So zaznamenaním zahraničnopolitického vývoja má problém aj prezidentská kancelária. V správe pred pondelkovou návštevou českého prezidenta Václava Klausa napísala, že "medzi SR a ČR existuje niekoľko významných spoločných projektov vo vojenskej oblasti. Jedným z nich je spoločné pôsobenie v KFOR v Kosove v rámci česko-slovenského práporu". Spoločný prápor je však už minulosťou, skončil v júli 2005. SR pôsobí v rámci mnohonárodného zoskupenia Stred pod operačným velením Írska.
Slová sa plietli aj hlave štátu. Protiraketovú základňu nazval protiradarovou a namiesto o kolektívnych právach menšín hovoril o kolektívnych prácach. "Slovensko nie je presvedčené, že musí bezohľadne... vytvoriť svoj názor," povedal Gašparovič ku Kosovu, mysliac zrejme na slovíčko bezodkladný, zaznamenal prehrešky Gašparoviča po rokovaní s Klausom Plus jeden deň.
Prezident Gašparovič mal už v minulosti problém s orientáciou v politických reáliách. Po stretnutí s vtedajším ministrom obrany Martinom Fedorom sa mierne "stratil v čase". O potrebe koordinovať odchod koaličných vojsk z Iraku vraj už hovoril s britským premiérom - nie však vtedajším labouristom Tonym Blairom, ale s jeho konzervatívnym predchodcom Johnom Majorom. "Ja som vyslovil svoj názor aj pred pánom Majorom," spomínal na rozhovor s Blairom počas jeho návštevy Slovenska. Prezident sa neprejavil ani ako dobrý počtár. Polovicu z "miliardy a niekoľkých miliónov" skresal na "400 miliónov alebo tak nejako". Fedorovi sa zdôveril s listom, ktorý ho upozornil na transformáciu bratislavskej vojenskej nemocnice. "Vojenská nemocnica mala byť ohodnotená pred predajom na jednu miliardu a niekoľko miliónov a stala sa akciovou spoločnosťou v hodnote 400 miliónov alebo tak nejako. Proste o polovicu menej."
Smola pri vstúpeniach na verejnosti sprevádza Gašparoviča od chvíle, keď ho televízne mikrofóny ako predsedu parlamentu prichytili nazývať vtedajšieho prezidenta Michala Kováča "starým .ujom". Prešľapom sa nevyhol od prvého dňa, keď nastúpil do prezidentského úradu. Hneď pri sľube zamenil národnostné menšiny za národné, na stretnutí s rakúskym prezidentom vysvetľoval, že veľvyslanec v Maďarsku Juraj Migaš nie je expredseda parlamentu Jozef Migaš, ale "jeho bratranec Július Migaš". Potom premenoval pápeža Benedikta XVI. na Dominika a napokon zrejme zmiatol aj politikov na Balkáne, keď pred chorvátskym prezidentom Stipem Mesičom ospevoval "srbské pobrežie". Faux pas si hlava štátu vyrobila po tragickej havárii vojenského lietadla v Hejciach. "Mali sa radovať za spoločným stolom. Bude radosť iná. Bude to smútok," konštatoval vtedy prezident.
SITA