Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. októbra 2011

Prezident bude s lídrami opäť hľadať riešenie na krízu



SNS sa rokovania nezúčastní Predseda SNS Ján Slota sa dnes nezúčastní na rokovaní predsedov parlamentných politických strán s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. SNS týmto spôsobom protestuje proti konaniu prezidenta, ...



Zdieľať
ivan gasparovic richard sulik SNS sa rokovania nezúčastní


Predseda SNS Ján Slota sa dnes nezúčastní na rokovaní predsedov parlamentných politických strán s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. SNS týmto spôsobom protestuje proti konaniu prezidenta, lebo nerešpektuje Ústavu SR, ktorá mu v článku 115 ukladá vládu po vyslovení nedôvery v Národnej rade SR odvolať.

"Vzhľadom na posun udalostí, zmenu postojov zainteresovaných i vzhľadom na cirkus okolo rokovaní predsedov parlamentných strán s prezidentom SR a predlžovanie agónie v situácii, ktorú mal prezident už dávno vyriešiť, sa SNS rozhodla nezúčastniť sa na tejto komédii a politických hrách Smeru a koaličných strán," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SNS Jana Benková.

 BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič dnes absolvuje druhé kolo rokovania s lídrami parlamentných strán, na ktorom by sa mal zrodiť návrh ďalšieho postupu po páde vlády.

Z prvej pondelkovej schôdzky, ktorá trvala asi hodinu a pol, ústavnoprávne riešenie nevzišlo a otázny zostáva aj výsledok dnešného stretnutia.

Lídri strán sa totiž podstatne rozchádzajú v názore, kto je za krízu zodpovedný a kto by mal nájsť z nej východisko. "Strana SaS má záujem na ústavne korektnom riešení súčasnej situácie napriek tomu, že sme ju nespôsobili," uviedla v stredu hovorkyňa strany Tatiana Tóthová.

Podľa vyjadrenia predsedu SaS Richarda Sulíka, jeho poslanci nepodporia žiadnu novú vládu. „My sme to nespackali. Naši bývalí partneri to rozohrali, udivuje ma, že nemajú pripravené pokračovanie. Je to problém, ktorý musia riešiť oni s Robertom Ficom,“ povedal v stredu


KDH obviňuje opozíciu

Poslanec Národnej rady SR za KDH Radoslav Procházka zastáva názor, že primárnu politickú zodpovednosť za ponuku náhrady nesie protivládna väčšina parlamentu, čiže tie strany, ktoré hlasovali za pád vlády. Pre našu situáciu to znamená, že by predsedovia Robert Fico, Richard Sulík a Ján Slota, ktorých strany dnes v parlamente tvoria novú väčšinu proti menšinovej vláde Ivety Radičovej, mali pánu prezidentovi ponúknuť spoločného premiérskeho kandidáta a len v prípade ich nedohody by mali prísť na rad iné riešenia, dodal.

SDKÚ-DS vo vyhlásení po pondelkovom rokovaní u prezidenta vyslovila presvedčenie, že vláda Ivety Radičovej je do 10. marca 2012 garantom stabilizácie situácie a minimalizácie škôd pre Slovensko a jeho občanov, ktoré spôsobilo nevyslovenie dôvery vláde.

Sama predsedníčka vlády Iveta Radičová však povedala, že si nevie predstaviť zotrvanie na čele vlády do marca 2012.

Predseda Smeru-SD Robert Fico už avizoval, že účasť opozície je na stretnutí kontraproduktívna.

"My nemáme čo povedať. (...) Desať kuchárov aj polievku pripáli, nechajme to na tých, ktorí majú čo povedať,“ povedal Fico v utorok a dodal, že mandát Smeru-SD na riešenie krízy sa vyčerpal hlasovaním o predčasných voľbách a zvýšení eurovalu. „Smer-SD bude rešpektovať každé jedno rozhodnutie, ktoré padne na tomto stretnutí, ktoré bude ako-tak zaručovať, že štát bude fungovať,“ tvrdí Fico.

Prezident čaká, čím ho prekvapia

Prezident Gašparovič už avizoval, že rokovať dnes bude s tými lídrami parlamentných strán, ktorí prídu. "Nemám príkazné právo, pozývam všetkých," uviedol Gašparovič vo štvrtok. Zatiaľ nespresnil, či dnešné rokovanie bude poslednou šancou pre politické strany, aby mu povedali, kto dokáže zabezpečiť väčšinu pre prípadnú dočasnú vládu do volieb.


"Neviem, uvidím, čo mi povedia, s čím ma prekvapia - milo, alebo nie," povedal prezident, ktorý pripúšťa, že dnes možno rozhodnutie padne. "Alebo sa možno ešte dohodneme na nejakej alternatíve s politickými stranami," pripustil.

Z ústavy vyplýva prezidentovi povinnosť, aby potom, ako parlament nevysloví dôveru vláde, túto vládu odvolal. "Keďže mi ústava termín nedáva, nemusím vládu odvolať v nejakej lehote, ktorú si niekto určí - je to na mne," upozornil Gašparovič. Zároveň však nepreferuje, aby takýto stav panoval až do marcových predčasných volieb.

"Nič by sa nestalo z pohľadu dogmatického výkladu ústavy, pretože lehotu nemám, ale určite by som hľadal inú formu, lebo do marca byť v takejto pozícii nie je dobré," konštatoval. Prezident už avizoval aj možnosť vzniku úradníckej vlády, ale dnes politickým lídrom nepredloží takýto návrh s menami. Stále túto možnosť považuje len za jednu z alternatív, o ktorej však teraz neuvažuje. "Ak by som si aj vytvoril predstavu a niekoho dal, s konečnou platnosťou rozhoduje národná rada. Ak národná rada nepotvrdí takéto zostavenie vlády, vláda nie je," dodal Gašparovič.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezident si trúfa ísť na summit v Bruseli (19. 10. 2011)
 Sulíkovci nepodporia žiadnu novú vládu (19. 10. 2011)
 Robert Fico v týchto dňoch prekvapuje Mikuláša Dzurindu (19. 10. 2011)
 Premiérka by mala ísť do Bruselu, žiada SaS (19. 10. 2011)
 KDH nevie o tom, že by prezident v piatok odvolal vládu (19. 10. 2011)
 Richarda Sulíka prakvapila amatérska úroveň prevratu (18. 10. 2011)
 Prezident ratifikoval euroval (17. 10. 2011)
 Pád vlády môže podľa Moody’s ohroziť rating Slovenska (17. 10. 2011)
 Ministri zo SaS zrejme dovládnu až do marca (17. 10. 2011)
 Robert Fico by po voľbách zostavil vládu sám (17. 10. 2011)



nasledujúci článok >>
Sýria musí prestať s nájazdmi do Libanonu, uviedla OSN
<< predchádzajúci článok
Jürgen Stark varuje pred bankrotom Grécka