Prevenciou následkov pitia alkoholu je samotestovanie
Ako predísť nežiaducim následkom pitia alkoholu pri šoférovaní môže pomôcť samotestovanie vodičov s pomocou prístrojov na dychové skúšky. Podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových ...
BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) - Ako predísť nežiaducim následkom pitia alkoholu pri šoférovaní môže pomôcť samotestovanie vodičov s pomocou prístrojov na dychové skúšky. Podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave Ľubomíra Okruhlicu by sa tak ľudia mohli vyhnúť nielen zbytočným nehodám, ale aj pokutám. "Dnes majú ľudia možnosť sa otestovať a presne zistiť, či majú v sebe alkohol alebo nie," povedal Okruhlica.
Podľa Okruhlicu sú možnosti takéhoto testovania lacné a jednoduché. V niektorých krajinách dokonca plánujú zaviesť verejné samotestovacie prístroje. "Boli by sme radi, keby sa takéto prístroje inštalovali aj u nás na veľké parkoviská, do parkovacích domov, reštauračných zariadení. Bola by to služba pre všetkých, nielen pre šoférov," povedal Okruhlica. Možností, ako zistiť, koľko má človek v sebe alkoholu, je podľa Okruhlicu viacero. "Buď si zaobstarajú takýto prístroj, alebo sa nechajú otestovať v Bratislave na našom pracovisku," povedal riaditeľ. Pri menšom množstve alkoholu by si človek nemal sadnúť za volant aspoň pol dňa, odporúča odborník z CPLDZ. "Ak niekto viac pil, tak by to mal byť aspoň jeden deň," uviedol. Tam podľa neho treba brať do úvahy aj tzv. opicu, ktorú sprevádza bolesť hlavy, nesústredenosť, únava, ktoré nie sú zlučiteľné s bezpečným šoférovaním motorových vozidiel.
"V Európe je tendencia znížiť limit na prítomnosť alkoholu v krvi," uviedol Okruhlica. Tam, kde majú vyššiu toleranciu, by ju chceli znížiť na pol promile. "Niektorí chcú znižovať na 0,2, resp. 0,3 promile," dodal. V súčasnosti u nás platí nulová tolerancia pre prítomnosť alkoholu v krvi vodičov za volantom. Zmeniť tento stav navrhoval nový cestný zákon, ktorý prezident republiky vrátil do parlamentu na nové prerokovanie. Návrh zákona povoľoval 0,2 promile alkoholu v krvi vodiča. "Navrhovaných 0,2 promile by v zásade nemalo zásadne ovplyvniť riadenie motorového vozidla. Ale my odporúčame ľuďom, aby sa správali tak ako doteraz, to znamená, aby mali istotu, že nenafúkajú, keď si sadnú za volant," konštatoval Okruhlica.
SITA