Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. novembra 2016

Prešovskí ortopédi vymieňajú kĺby už 40 rokov



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Erika Ďurčová
Prešov 18. novembra (TASR) – Na oddelení ortopédie prešovskej nemocnice začali pacientom vymieňať kĺby pred 40 rokmi. Išlo o totálnu endoprotézu (TEP) bedrového kĺbu. Odvtedy sa v Prešove vykonalo niekoľko tisíc operácií bedrových kĺbov, neskôr k nim pribudli aj endoprotézy ramena, kolena a od tohto týždňa aj TEP lakťa. Informovala o tom hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Renáta Cenková.


Prvú operáciu totálnej náhrady bedrového kĺbu uskutočnil v Prešove v roku 1976 operačný tím pod vedením Emila Huraja z Univerzity Komenského v Bratislave, nové kĺby dostali dvaja pacienti - muž a žena. Po bratislavskom pracovisku išlo o druhý takýto výkon v rámci Slovenska. Iniciátorom bol vtedajší primár prešovskej ortopédie Blažej Kováč, operácie sa vtedy ako začínajúci lekár zúčastnil aj Ján Kľoc, neskorší dlhoročný primár ortopédie. Pacientom vtedy implantovali cementovaný typ endoprotézy Poldi.

Ako uviedol Kľoc, ďalším dôležitým míľnikom v histórii prešovskej ortopédie bol rok 1992, kedy pacientovi implantovali prvú necementovanú TEP typu Walter Motorlet. Tieto typy endoprotéz sa využívali na operatívu v sťažených anatomických podmienkach. Od roku 1995 sa začal používať aj ďalší typ necementovanej endoprotézy Zweymüller. „Ide o materiál zložený z keramickej hlavice a polyetylénovej jamky a doteraz nebola na prešovskom pracovisku reoperovaná ani jedna z týchto endoprotéz, pričom v rokoch 1995 až 2014 sme ich implantovali 447. Tento typ používame dodnes, hlavne u mladších pacientov a v sťažených anatomických podmienkach,“ doplnil Kľoc, ktorý dnes zastáva post prednostu Kliniky ortopédie Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove, ktorá vznikla pri ortopedickom pracovisku.

V posledných rokoch je prešovské ortopedické oddelenie referenčným pracoviskom ďalších typov endoprotéz, a to nielen pre náhrady bedrových kĺbov, ale aj kĺbov ramenných (od roku 1991), kolenných (od roku 1992) a najnovšie aj lakťového kĺbu. „Tým, že sa otvoril svet, môžeme na našom pracovisku implantovať všetky typy protéz, ktoré sa používajú vo svete. Sú dostupné aj u nás. Už desiatky rokov uskutočňujeme aj preventívne vyšetrenia kĺbov u novorodencov,“ dodal Kľoc. Špecifickou skupinou ortopedických pacientov sú onkologickí pacienti, u ktorých často dochádza k metastázam kostí.

Od roku 1997 vykonávajú aj tzv. revízne operácie – teda reoperácie prvých operácií TEP v dôsledku ich opotrebovania. Vďaka retransfúznemu prístroju dokážu pacientovi očistiť jeho vlastnú krv a vrátiť mu ju späť. Oddelenie sa zároveň stalo nadregionálnym centrom pre reimplantácie po totálnych náhradách veľkých kĺbov a pre operácie v sťažených anatomických podmienkach. V poslednom období na prešovskom pracovisku podstúpi operáciu (TEP) priemerne 800 pacientov ročne.

Budúcnosť endoprotetiky v prešovskej nemocnici vidia v nedávno zavedených miniinvazívnych prístupoch, čo znamená, že vďaka malému rezu sa zachovávajú všetky svaly a implantácia protézy prebieha z jedného miesta. Trendom je rozvíjanie metódy na regeneráciu chrupavky a budú pribúdať aj reimplantácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Džihádisti zrejme zavraždili dvoch duchovných koptskej cirkvi
<< predchádzajúci článok
Médiá nechcú akceptovať obmedzenia práce novinárov v Sejme