Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. augusta 2007

Prepusteným rukojemníkom je ľúto, čo spôsobili



Juhokórejskí rukojemníci, ktorých prepustili zo šesťtýždňového väzenia v Afganistane, v piatok vypovedali o mukách, popísali únos a ospravedlnili sa svojej vláde za spôsobené problémy. "Počas ...



Zdieľať

KÁBUL 31. augusta (WEBNOVINY) - Juhokórejskí rukojemníci, ktorých prepustili zo šesťtýždňového väzenia v Afganistane, v piatok vypovedali o mukách, popísali únos a ospravedlnili sa svojej vláde za spôsobené problémy. "Počas únosu jediné, na čo som mohla myslieť, bolo ostať nažive," povedala Suh Mjunk-hwa v rozhovore odvysielanom v piatok v juhokórejskej televízii. "V zajatí som necítila bolesť, myslím si, že preto, lebo som bola celú tú dobu v strese, ale teraz keď napätie pominulo, ma bolí celé telo," povedala. "Je mi to veľmi ľúto," dodala Suh. "Pre výčitky svedomia, že sme spôsobili toľko problémov, nemôžem spať," povedal v rozhovore Joo Kjung-sik. "Ľuďom sme spôsobili toľko strachu a našu vládu to tvrdo zasiahlo. Obom nám to je ľúto a sme im vďační," dodal.

29-ročná Suh Mjunk-hwa a 55-ročný Joo Kjung-sik boli medzi 19 cirkevnými juhokórejskými humanitárnymi pracovníkmi, ktorých od únosu 19. júla zadržiavalo afganské militantné hnutie Taliban. Suh a Joo poskytli rozhovor juhokórejskej televízii v ich hoteli v afganskej metropole Kábul. Iným médiám vstup do hotela nepovolila ochranka. Tlačová agentúra Johnap informovala, že bývalí rukojemníci sa opäť všetci stretli v piatok ráno v hoteli. Objímali sa a niektorí po zistení, že dvaja členovia skupiny zomreli, odpadli. Únoscovia ich totiž držali v malých skupinách na rôznych miestach.

Joo povedal, že ich 23-členná skupina cestovala v prenajatom autobuse v južnom Afganistane. "Vtom s povolením šoféra nastúpili dvaja miestni muži do autobusu. Šofér tvrdil, že nie sú nebezpeční. O pol hodinu neskôr začali muži strieľať a zastavili autobus," dodal. Joo tiež povedal, že jeho a ostatných rukojemníkov držali spočiatku v pivnici, neskôr premiestnili na farmu. O šesť dní neskôr ich rozdelili do skupín po troch alebo štyroch a odviezli. Podľa Jooa jeho skupinku premiestňovali dvanásťkrát, zvyčajne na motorkách alebo pešo.

Rukojemníkov prepustili postupne po skupinách v stredu a vo štvrtok po tom, ako vláda Soulu uzavrela s únoscami dohodu. Taliban uniesol pôvodne 23 Juhokórejčanov Na začiatku mesiaca dvoch zabil a dvoch prepustil. Unesení vycestovali do Afganistanu napriek varovaniu vlády, aby do krajiny necestovali. Vláda bola počas vyjednávania pod silným tlakom, aby zabezpečila bezpečný návrat rukojemníkov domov a za vyjednávanie s únoscami čelila ostrej kritike.

Taliban vyhlásil, že zadržaní Juhokórejčania boli misionári. Toto tvrdenie poprela vláda v Soule a taktiež príbuzní rukojemníkov, ktorí tvrdia, že vykonávali humanitárne práce ako napríklad pomoc v nemocniciach.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Udelil vysoké štátne vyznamenania 18 osobnostiam
<< predchádzajúci článok
Tošovský necháva boj o kreslo šéfa MMF v rukách Moskvy