Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. novembra 2009

Prepad cien v priemysle sa v októbri prehĺbil



Medziročný prepad cien v priemysle sa napriek ich medzimesačnému nárastu naďalej zvyšuje. V októbri boli totiž ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko medziročne nižšie už o 5,8 %, oproti ...



Zdieľať
BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Medziročný prepad cien v priemysle sa napriek ich medzimesačnému nárastu naďalej zvyšuje. V októbri boli totiž ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko medziročne nižšie už o 5,8 %, oproti septembrovému poklesu o 5,2 % a augustovému o 4,6 %. V priemere od začiatku roka tak ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko klesli o 2,1 %, v porovnaní s deväťmesačným priemerným poklesom o 1,6 %. Medzimesačne ceny v priemysle v októbri stúpli o 0,2 %.


Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, ceny priemyselných výrobcov pre export v medziročnom porovnaní v októbri klesli o 10 %, kým v septembri bol medziročný prepad na úrovni 9,8 %. V priemere od začiatku roka tak boli ceny priemyselných výrobcov pre export v porovnaní s prvými desiatimi mesiacmi minulého roka nižšie o 10,7 %. Na medzimesačnej báze exportné ceny v októbri oproti septembru klesli o 0,3 %.

V rámci tuzemských priemyselných cien sa medzimesačne zvýšili ceny ťažby a dobývania o 1,3 %, dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 0,4 %, dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 0,2 % a priemyselnej výroby o 0,1 %.

V priemyselnej výrobe vzrástli ceny výroby elektrických zariadení, dopravných prostriedkov zhodne o 1 %, drevených a papierových výrobkov, tlače, kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení zhodne o 0,6 %, počítačových, elektronických a optických výrobkov o 0,1 %.

Klesli ceny výroby chemikálií a chemických produktov o 3,6 %, koksu a rafinovaných ropných produktov o 0,9 %, výrobkov z gumy a plastu o 0,2 %, potravín, nápojov a tabaku; strojov a zariadení inde nezaradených zhodne o 0,1 %. Nezmenili sa ceny výroby textilu, odevov, kože, kožených výrobkov; základných farmaceutických výrobkov a prípravkov; ostatnej výroby, opravy a inštalácie strojov.

V medziročnom porovnaní v rámci tuzemských priemyselných cien v dôsledku zníženia cien ťažby a dobývania o 14,8 %, priemyselnej výroby o 6,8 %, dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 4,3 %. Ceny dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb sa zvýšili o 5 %.

V porovnaní s októbrom 2008 v rámci priemyselnej výroby pritom klesli ceny výroby koksu a rafinovaných ropných produktov o 30,5 %, chemikálií a chemických produktov o 11,9 %, kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 8,6 %, výrobkov z gumy a plastu o 8,2 %, drevených a papierových výrobkov, tlače o 7,3 %, potravín, nápojov a tabaku o 6 %, ostatnej výroby, opravy a inštalácie strojov o 4,7 %, elektrických zariadení o 3,8 %, strojov a zariadení inde nezaradených o 1,7 % a počítačových, elektronických a optických výrobkov o 0,1 %.

Vzrástli ceny dopravných prostriedkov o 1,1 %, základných farmaceutických výrobkov a prípravkov o 0,3 %, textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 0,1 %.

V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesli ceny priemyselnej výroby o 6,2 %. Vzrástli ceny dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 4,5 %, dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 3,2 %, ťažby a dobývania o 0,6 %.

V cenách priemyselných výrobcov pre export v októbri medzimesačne klesli ceny ťažby a dobývania o 2,8 % a ceny priemyselnej výroby o 0,5 %. Ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu vzrástli o 6,6 %.

V priemyselnej výrobe klesli exportné ceny výroby chemikálií a chemických produktov o 7,7 %, koksu a rafinovaných ropných produktov o 5,2 %, textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 0,5 %, počítačových, elektronických a optických výrobkov a strojov a zariadení inde nezaradených zhodne o 0,3 %.

Vzrástli ceny výroby kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 1,5 %, dopravných prostriedkov o 0,2 %, potravín, nápojov a tabaku a základných farmaceutických výrobkov a prípravkov zhodne o 0,1 %. Nezmenené zostali ceny výroby drevených a papierových výrobkov, tlače, výrobkov z gumy a plastu, elektrických zariadení a ostatnej výroby, opravy a inštalácie strojov.

V medziročnom porovnaní exportných priemyselných cien klesli ceny priemyselnej výroby o 9,7 %, ťažby a dobývania o 7,2 % a dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 6 %.

V priemyselnej výrobe klesli ceny výroby koksu a rafinovaných ropných produktov o 37,5 %, chemikálií a chemických produktov o 24,8 %, kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 21,9 %, drevených a papierových výrobkov, tlače o 10 %, potravín, nápojov a tabaku o 7,4 %, základných farmaceutických výrobkov a prípravkov o 7,2 %, elektrických zariadení o 3,6 %, textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 3 %, ostatnej výroby, opravy a inštalácie strojov o 2,8 %, počítačových, elektronických a optických výrobkov o 2,6 %, výrobkov z gumy a plastu o 1,8 %.

Vzrástli iba ceny výroby strojov a zariadení inde nezaradených o 6,4 % a dopravných prostriedkov o 4,8 %.

V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesli ceny priemyselných výrobcov pre export vplyvom zníženia cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 28,7 %, ťažby a dobývania o 11,9 % a priemyselnej výroby o 10,3 %.

V októbri boli ceny poľnohospodárskych výrobkov nižšie ako v októbri 2008 o 22,4 % vplyvom poklesu cien rastlinných výrobkov o 22,8 % a živočíšnych výrobkov o 21,9 %.

Z rastlinných výrobkov zaznamenali najväčší pokles ceny obilnín v priemere o 28,1 % a olejnín o 22,8 %. Ceny ovocia a zeleniny klesli o 11,3 %, cukrovej repy o 8,8 %, nespracovaného tabaku o 7,2 % a zemiakov o 7,1 %. Vzrástli ceny strukovín o 0,8 %.

Zo živočíšnych výrobkov najviac klesli ceny surovej ovčej vlny v pote o 45,1 %. Výrazný pokles zaznamenali aj ceny jatočných jahniat a oviec o 41,5 % a surového kravského mlieka o 37,2 %. Ceny jatočnej hydiny klesli o 14,4 %, jatočných ošípaných o 12,5 %, živých rýb o 5,4 %, surového ovčieho mlieka o 4,1 %, konzumných slepačích vajec o 1,5 % a jatočného hovädzieho dobytka vrátane teliat o 0,2 %.

Od začiatku roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 27,5 % vplyvom nižších cien rastlinných výrobkov o 35,2 % a živočíšnych výrobkov o 20,6 %.

Ceny stavebných prác v októbri oproti septembru podľa odhadu Štatistického úradu SR vzrástli o 0,1 %. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa zvýšili v októbri o 1,6 %, v priemere za desať mesiacov o 2,9 %.

Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve v októbri oproti septembru klesli o 1,1 %. V októbri v porovnaní s októbrom 2008 boli nižšie o 10 %. V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu roka 2008 klesli o 5,1 %.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tisíca automatizovaná pošta v Kozárovciach
<< predchádzajúci článok
Nálada v priemysle bola v novembri najlepšia