Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. decembra 2011

Premiérom Bosny bude prvýkrát v histórii Chorvát



Hlavná bosnianska politická strana zastupujúca etnických Chorvátov vo štvrtok nominovala svojho kandidáta na post premiéra krajiny. Chorvátsky demokratický zväz Bosny a Hercegoviny (HDZ BiH) chce, aby ...



Zdieľať
vjekoslav bevanda SARAJEVO 29. decembra (WEBNOVINY) - Hlavná bosnianska politická strana zastupujúca etnických Chorvátov vo štvrtok nominovala svojho kandidáta na post premiéra krajiny. Chorvátsky demokratický zväz Bosny a Hercegoviny (HDZ BiH) chce, aby sa šéfom centrálnej vlády v Bosne a Hercegovine stal 55-ročný Vjekoslav Bevanda.


Jeho nomináciu teraz musí formálne schváliť predsedníctvo zložené zo zástupcov troch najväčších etnických skupín a následne ho odobrí parlament. Malo by však ísť len o formalitu. Ekonóm Bevanda viedol v rokoch 2007 až 2011 ministerstvo financií v moslimsko-chorvátskej Federácii Bosny a Hercegoviny.

Zástupcovia bosnianskych moslimov, Chorvátov a Srbov sa na sformovaní ústredného kabinetu dohodli v stredu. Krajina pritom nemá vládu už takmer 15 mesiacov od volieb z októbra 2010, čo je novodobý svetový rekord.

Centrálna vláda by mala oficiálne začať fungovať začiatkom januára, pričom jej zloženie odráža etnickú skladbu v krajine. Vláda bude mať desiatich členov - štyri kreslá pripadnú Bosniakom a po troch zástupcov budú mať Srbi a Chorváti.

Základy pre fungovanie samostatnej Bosny a Hercegoviny vytvorila Daytonská dohoda z roku 1995, vďaka ktorej sa podarilo zastaviť krviprelievanie medzi etnickými Srbmi, Chorvátmi a Bosniakmi. Zmluva zároveň krajinu rozdelila na Republiku srbskú s hlavným mestom Banja Luka a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny, ktorej centrum sídli v metropole Sarajevo.

Krajina tiež disponuje rotujúcim predsedníctvom, na čele ktorého sa každých šesť mesiacov striedajú predstavitelia všetkých troch etnických skupín. Okrem centrálnej vlády pôsobí v krajine aj zvláštny vyslanec medzinárodného spoločenstva. V súčasnosti je ním Rakúšan Valentin Inzko, ktorého predchodcom bol slovenský diplomat Miroslav Lajčák.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V piatok bude na väčšine Slovenska snežiť, na Silvestra nie
<< predchádzajúci článok
O prácu v sninskej spoločnosti UNEX príde 80 ľudí