Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. júna 2016

Premiérka:Škótsky parlament by mohol Británii zabrániť v odchode z EÚ



Nicola Sturgeonová



Zdieľať
Nicola Sturgeonová Foto: TASR/AP
Londýn 26. júna (TASR) - Škótska premiérka Nicola Sturgeonová sa domnieva, že škótsky parlament by mohol Británii zabrániť v odchode z EÚ.


V rozhovore pre spravodajskú spoločnosť BBC dnes vysvetlila, že požiada škótsky parlament, aby nedal legislatívny súhlas na vystúpenie Británie z EÚ. Pripustila však súčasne, že vláda v Londýne bude mať zrejme na túto otázku odlišný názor.

Škótski voliči sa vo štvrtkovom referende vyslovili proti brexitu a Sturgeonová teraz hľadá cesty, ako zabrániť odchodu Británie z EÚ. BBC však upozornila, že Sturgeonovej Škótska národná strana (SNP) nemá v škótskom parlamente väčšinu, a to aj napriek podpore jej politického programu v prospech nezávislosti Škótska.

Po tom, ako britskí voliči podporili brexit, sa viac ako polovica Škótov v prieskumoch verejnej mienky vyslovila za nové referendum o nezávislosti Škótska a za to, aby Škótsko zostalo členom EÚ.

Sturgeonová dnes uviedla, že Británia, od ktorej sa Škótsko v referende pred dvoma rokmi rozhodlo neodtrhnúť, už neexistuje.

Už v piatok, krátko po oznámení výsledkov referenda o brexite, Sturgeonová pripustila vypísanie referenda o nezávislosti Škótska od Británie ako "vysoko pravdepodobné". "Nebude to opakovanie referenda z roku 2014," zdôraznila a vysvetlila, že "kontext a okolnosti sa úplne zmenili".

Škótska premiérka ďalej v rozhovore uviedla, že v najbližších dňoch odcestuje do Bruselu a bude tam rokovať o postavení Škótska. "Naša argumentácia je, že nechceme odísť (...), aby sme sa potom vrátili," vysvetlila.

Jej stanovisko podporil aj Andrew Scott, profesor európskych štúdií na univerzite Edinburghu, podľa ktorého "je možné predstaviť si, že Škótsko by bolo v EÚ považované za nástupnícky štát Británie".

Vysvetlil, že ak by k nezávislosti Škótska došlo ešte pred finalizáciou brexitu, Škótsko by sa mohlo v EÚ vyhlásiť za nástupnícku krajinu po Británii a zdediť jej postavenie i výhody.

Podľa Scotta do úvahy prichádza aj druhý scenár, že by Škótsko by EÚ opustilo súčasne s Britániou a potom by sa uchádzalo o prijatie ako kandidátsky štát. "Aj to by prinieslo isté výhody," uviedol Scott.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ondavská detská cyklotour odštartuje svoje prvé kolo
<< predchádzajúci článok
Čína varuje pred panikou kvôli brexitu