Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. januára 2012

Premiérka dostala odpovede šéfa SIS. Zverejniť ich nemôže



Predsedníčka vlády Iveta Radičová dostala odpoveď od riaditeľa Slovenskej informačnej služby Karola Mitríka na všetky svoje otázky v súvislosti s kauzou Gorila. "Odpoveď prišla ...



Zdieľať
gorila BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) - Predsedníčka vlády Iveta Radičová dostala odpoveď od riaditeľa Slovenskej informačnej služby Karola Mitríka na všetky svoje otázky v súvislosti s kauzou Gorila.


"Odpoveď prišla v režime tajné, takže informácie v liste nemôžeme medializovať. To sa dá iba v prípade, že riaditeľ SIS bude súhlasiť s ich odtajnením," uviedla pre SITA riaditeľka Tlačového a komunikačného odboru Úradu vlády SR Ľubica Pilzová.

Radičová minulý týždeň adresovala šéfovi tajnej služby viacero otázok, ktoré predtým vyslovila verejne. Mitrík mal odpovedať na to, kedy SIS zistila podozrenie z organizovanej trestnej činnosti, či boli použité informačno-technické prostriedky (ITP), ak áno, či dal príslušný súd súhlas na ich použitie a v ktorých obdobiach, či poskytla SIS informácie o prípadnej trestnej činnosti útvarom Policajného zboru a prokuratúre.

Premiérka tiež žiadala objasniť otázku, či v prípade, že SIS poskytla informácie o podozrení z organizovanej trestnej činnosti útvarom Policajného zboru a prokuratúre, o aké podklady konkrétne išlo, či sa začalo na základe týchto podkladov trestné konanie a ak boli použité ITP prostriedky, či existujú ešte nosiče záznamu, napríklad zvukový záznam, a k čomu.


Radičová žiadala odpovede

Premiérku zaujímalo, či boli tieto nosiče súčasťou poskytnutých informácií útvarom Policajného zboru a prokuratúre a ak sa tieto nosiče záznamu, napríklad zvukové záznamy, znehodnotili, na základe čoho sa tak urobilo a kedy. Od Mitríka chcela odpoveď aj na to, kedy sa ukončilo získavanie a sústreďovanie informácií o tejto prípadnej organizovanej činnosti a na základe čoho SIS ukončila túto činnosť v rámci svojej pôsobnosti.

V medializovanom dokumente o odpočúvaní jedného bytu SIS-kou s názvom Gorila sa uvádzajú rôzne podozrenia o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje údajné dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Minister vnútra Daniel Lipšic založil špecializovaný tím, ktorý má kauzy vyšetriť. Sú v ňom desiati špičkoví vyšetrovatelia a kriminalisti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, Úradu boja proti korupcii a z úradu inšpekcie. Vyšetrovateľ 9. januára začal trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, osoby sú podozrivé najmä zo zločinov korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa. Trestné stíhanie dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry. Pre podozrenia zo spisu vláda odvolala šéfku Fondu národného majetku Annu Bubeníkovú. Niektorí ľudia, ktorí sú v spise spomínaní, odstúpili zo svojich súčasných postov.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Penta tvrdí, že Slovensko neprišlo ani o jednu korunu (24. 1. 2012)
 Gorila nahnevala ľudí, pôjdu protestovať do ulíc (23. 1. 2012)
 Gorila je podľa Mikuláša Dzurindu monštrum (22. 1. 2012)
 Gorila je dôležitá pre Fica, nie pre Dzurindu, tvrdí Beblavý (20. 1. 2012)
 Pavol Hrušovský nechce v parlamente Gorilu (20. 1. 2012)
 Podľa Pada objavil Lipšic vo štvrtok teplú vodu (20. 1. 2012)
 O čom to pán Lipšic hovorí? pýta sa Mikuláš Dzurinda (19. 1. 2012)
 Akcia Gorila naozaj prebehla, potvrdil minister Lipšic (19. 1. 2012)
 Politológ: Prezdient by mal ako prvý chciet vysetrit Gorilu (19. 1. 2012)
 Všetci sme gorily a opice, tvrdí Ján Slota (17. 1. 2012)



nasledujúci článok >>
Na stretnutiach euroskupiny majú byť i krajiny mimo eurozóny
<< predchádzajúci článok
EBOR zváži prevzatie podielov v bankách východnej Európy