Premiéri Visegrádskej štvorky dnes povečerajú v Prahe
Predsedovia vlád Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska sa dnes večer zídu na záver českého predsedníctva Visegrádskej štvorky (V4) na neformálnej večeri v Lichtenštajnskom paláci na pražskej Kampe. ...
BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - Predsedovia vlád Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska sa dnes večer zídu na záver českého predsedníctva Visegrádskej štvorky (V4) na neformálnej večeri v Lichtenštajnskom paláci na pražskej Kampe. V pondelok Česko oficiálne odovzdá predsedníctvo Poľsku. Po spoločnom summite v sídle Senátu sa premiéri stretnú s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Po skončení schôdzky s ním bude dvojstranne rokovať český premiér Mirek Topolánek.
Premiér Robert Fico bude opäť hovoriť s maďarským partnerom Ferencom Gyurcsányom, s ktorým sa oficiálne zišiel naposledy vlani v júni v Bratislave. Ďalšie rokovanie, ktoré malo byť na jar, maďarská strana zrušila po výrokoch Jána Slotu o uhorskom kráľovi Štefanovi ako o šašovi na koni. Slovná prestrelka pokračovala Slotovým výrokom, že maďarská ministerka zahraničných vecí je strapatá pani, ktorá by sa mala viac venovať zovňajšku ako situácii v SR. Fico tvrdí, že s Gyurcsányom si v Prahe vymenia názory. "My sa vždy stretneme bilaterálne. Vždy sa stretneme, vždy si povieme pár zásadných vecí, ktoré momentálne je potrebné si povedať. Práve rokovania V4 sú dobrou príležitosťou pre bilaterálne stretnutia neformálneho charakteru," uviedol na otázku SITA v stredu po rokovaní vlády.
Hlavnými témami summitu V4 bude Lisabonská zmluva, ktorá mala zefektívniť fungovanie rozšírenej Európskej únie a umožniť vstup ďalších členov, a ktorú Írsko vo štvrtkovom referende odmietlo, vývoj západného Balkánu, energetická bezpečnosť v kontexte navrhovanej európskej legislatívy. Premiéri vyhodnotia ročné predsedníctvo ČR, činnosť Medzinárodného vyšehradského fondu a schvália program poľského predsedníctva. Bude sa hovoriť aj o regionálnej spolupráci s krajinami na východ od EÚ, rozširovaní únie a príprave českého predsedníctva EÚ v prvom polroku 2009.
SITA