Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. septembra 2018

PREMIÉR: Téma posilnenia vonkajších hraníc vystriedala spory o kvótach



Nemeclá kancelárka Angela Merkelová a slovenský premiér Peter Pellegrini sa rozprávajú počas záverečného dňa neformálneho summitu hláv štátov a vlád krajín Európskej únie, ktorý organizuje rakúske predsedníctvo v Rade EÚ v ...



Zdieľať
Nemeclá kancelárka Angela Merkelová a slovenský premiér Peter Pellegrini sa rozprávajú počas záverečného dňa neformálneho summitu hláv štátov a vlád krajín Európskej únie, ktorý organizuje rakúske predsedníctvo v Rade EÚ v Salzburgu 20. septembra 2018. Foto: TASR - Úrad vlády SR
Salzburg 20. septembra (TASR) - Otázka prerozdeľovania migrantov prestáva byť v rámci Európskej únie dominantnou a debaty sa začínajú sústreďovať na ochranu vonkajších hraníc a bezpečnosť. Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini takto vo štvrtok zhodnotil doterajší priebeh rokovaní dvojdňového neformálneho summitu šéfov štátov a vlád EÚ v Salzburgu.


Diskusia na summite bola podľa slovenského premiéra počas rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ oproti minulosti pokojnejšia a miernejšia. Pokiaľ ide o tému prerozdeľovania migrantov a povinných kvót, Pellegrini sa zhoduje s názorom predsedajúcej krajiny reprezentovanej rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom, ktorá dala najavo, že by mala ísť bokom, keďže politikov už natoľko nerozdeľuje. "Dokážme, že vieme naplniť závery z júnovej rady, kde sme povedali, že budeme vytvárať vyloďovacie platformy," povedal Pellegrini.

V EÚ podľa neho panuje "jednota v názore, že treba dať mandát niekomu konkrétnemu, aby vyjednával so severnými krajinami Afriky". Vysvetlil, že do severoafrických štátov cestuje čoraz viac lídrov a tamojší politici dali najavo, že sú zmätení, s kým majú viesť rokovania, kto má mandát a kto im vie reálne pomôcť.

"Bude to stáť európsky rozpočet peniaze, ale je to naša povinnosť, aby sme pomohli tým krajinám, kde ten problém vzniká, aby nemali následne potrebu opúšťať Afriku a smerovať do Európy," zhodnotil Pellegrini.

Pri agentúre Frontex podľa premiéra ešte prebieha diskusia. Rozpor už nie je v tom, či treba navýšiť prostriedky a početnosť jednotiek jednotlivých členských štátov. Problematická stále ostáva otázka fungovania celého systému.

"Aké budú kompetencie, aby niektoré krajiny neprišli o svoju suverenitu. Niektoré krajiny majú pochybnosť, či Frontex bude nadradený národným domácim jednotkám alebo colníkom," povedal Pellegrini. Dôležité preto bude doriešiť, ako bude Frontex komplementárne spolupracovať s jednotlivými národnými jednotkami.

Osobitná spravodajkyňa TASR Lucia Čarnecká

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Arcidiecézna charita v Trnave hľadá dobrovoľníkov pre nové programy
<< predchádzajúci článok
Progresívne Slovensko: Stále máme obavy z bezpečnosti v Mochovciach