Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. januára 2013

Premiér skočí Enelu na krk, dátumu dostavby Mochoviec neverí



Premiér Robert Fico neverí novým termínom dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Ako po stredajšom rokovaní vlády povedal minister hospodárstva Tomáš ...



Zdieľať
mochovce BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico neverí novým termínom dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).


Ako po stredajšom rokovaní vlády povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský, Slovenské elektrárne, a.s. (SE) by mali tretí blok dostavať koncom roka 2014 a štvrtý blok približne o rok neskôr.

“Priznám sa, že týmto dátumom neverím,“ povedal v Národnej rade SR počas Hodiny otázok Fico. Pôvodne sa mal tretí jadrový mochovecký blok dostavať na konci minulého roka a štvrtý o osem mesiacov neskôr.

Predseda vlády chce taliansku spoločnosť Enel, ktorá je vlastníkom 66-percentného podielu SE, v otázke dostavby mochoveckých blokov neustále kontrolovať. “Nemáme vôbec žiadny vplyv na správanie sa talianskej spoločnosti Enel. Táto vláda však vynaloží maximálne úsilie, aby stála talianskemu investorovi „na krku“ a nútila ho splniť záväzky, ktoré verejne a opakovane dala táto spoločnosť celej slovenskej spoločnosti,“ konštatoval Fico.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský v stredu vládu informoval o aktuálnom stave dostavby Mochoviec. Minister potvrdil, že dostavba dvoch jadrových blokov si vyžiada navyše 682 mil. eur. Pôvodne sa malo do dostavby mochoveckých blokov investovať 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume približne 3 mld. eur.

Štát, ako 34-percentný akcionár, aj kvôli predraženiu dostavby môže zatiaľ rátať s vyplácaním dividend zo Slovenských elektrární až v roku 2018. Pôvodne sa pritom akcionári slovenského dominantného výrobcu elektrickej energie dohodli na nevyplácaní dividend do konca roku 2015. Minister podotkol, že štát spolu s talianskou spoločnosťou Enel, sa budú snažiť posunúť vyplácanie dividend na skorší termín.

Dostavbu tretieho a štvrtého bloku EMO mali zabrzdiť okrem iného aj plány Slovenských elektrární aplikovať v nových jadrových blokoch nové bezpečnostné štandardy, čo potvrdil aj Úrad jadrového dozoru SR. Prepracovanie harmonogramu dostavby Mochoviec bolo podľa šéfa Slovenských elektrární Paola Ruzziniho vyvolané viacerými faktormi.

“Prvou príčinou bolo, že sme mohli použiť dokumentáciu pôvodného projektu iba v obmedzenom rozsahu. Druhou príčinou bolo, že v tomto regióne sa za posledné desaťročie nepostavila žiadna jadrová elektráreň, takže sme museli oživiť celú priemyselnú infraštruktúru. V neposlednom rade to bola aj skutočnosť, že sme sa rozhodli postaviť tretí a štvrtý blok ako jednu z najbezpečnejších elektrární svojho druhu na svete – zosilniť seizmickú odolnosť, zaviesť systémy na riadenie ťažkých havárií a prijať všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré sa odporúčali pri vyhodnotení záťažových skúšok. V tomto smere nerobíme žiadne kompromisy. Všetko to prispelo k nárastu nákladov a zmene pôvodných termínov," povedal prednedávnom Ruzzini.

Podľa správy, ktorú vládny kabinet v stredu schválil, okrem objektívnych dôvodov meškania dostavby, boli identifikované aj dve kľúčové príčiny subjektívneho charakteru.

“Ide o oneskorené vypracovanie projektovej dokumentácie, veľmi zdĺhavé odsúhlasovanie generálnym dodávateľom a oneskorenie jej predkladania do schvaľovacieho procesu. Druhou príčinou je výkon funkcie generálneho dodávateľa stavby vlastnými silami investora, ktorý nemá skúsenosti v oblasti veľkých investičných celkov v jadrovej energetike spojený s nevhodnou koordináciou činnosti kľúčových dodávateľov," uvádza sa v schválenej správe.
Mochovce dostavujú vyše štyri roky
Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chlapec sa ponáhľal po vysvedčenie, zrazilo ho auto
<< predchádzajúci článok
Euro oslabilo voči doláru a jenu