Premiér si 90. výročie vzniku ČSR pripomenie v Hanoji
Predseda vlády Robert Fico považuje 90. výročie vzniku Československa za významnú udalosť a preto z vlastnej iniciatívy zmenil pôvodne naplánovaný program svojej cesty vo Vietname. Výročie vzniku ...
BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Predseda vlády Robert Fico považuje 90. výročie vzniku Československa za významnú udalosť a preto z vlastnej iniciatívy zmenil pôvodne naplánovaný program svojej cesty vo Vietname. Výročie vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov si v utorok pripomenie "veľmi nezvyčajným spôsobom priamo v Hanoji," informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, ktorý bude o podrobnostiach spomienky premiéra na toto výročie informovať v utorok.
Robert Fico sa 30. októbra zúčastní na pripravovaných oslavách prijatia Martinskej deklarácie slovenského národa v Martine.
Bez udalostí z 28. a 30. októbra by nevznikla SR, vyhlásil Čaplovič
Bez udalostí z 28. a 30. októbra 1918 by sme nikdy neboli svedkami vzniku samostatnej slovenskej štátnosti 1. januára 1993, uvádza vo vyhlásení k 90. výročiu vzniku Československa a vyhláseniu Martinskej deklarácie slovenského národa podpredseda vlády Dušan Čaplovič.
Význam vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov pre dnešnú samostatnú Slovenskú republiku vidí vicepremiér napriek tomu, že vývoj Československa podľa neho priniesol pre slovenský národ aj niektoré sklamania a nenaplnené národnoemancipačné ambície. Ako pripomína, "v týchto dňoch si spoločne s českým národom pripomíname 90. výročie vyhlásenia Československa v Prahe dňa 28. októbra 1918 a Deklarácie slovenského národa v Martine dňa 30. októbra 1918. Nimi sa oba naše národy spoločne, rovnoprávne a v duchu Clevelandskej a Pittsburskej dohody prihlásili k spoločným štátoprávnym ambíciám a stali sa súčasťou rodiny slobodných a demokratických národov Európy."
Vznik Československa znamenal podľa Dušana Čaploviča pre slovenský národ nielen možnosť vymaniť sa spod hlbokého maďarizačného útlaku, ale aj príležitosť - v často komplikovanom štátoprávnom a kultúrnom priestore - budovať svoju identitu, vzdelanosť a kultúru. "Niet pochýb o tom, že s dejinami Československa, ktoré sme spolutvorili, sa spájajú aj míľniky histórie Slovákov v 20. storočí, stačí spomenúť roky 1918, 1938, 1968, 1988, či 1989. Preto dnes, po 90 rokoch, sa môžu Slováci ako hrdý a suverénny národ prihlásiť spoločne s českým národom k týmto udalostiam, ktoré nás natrvalo umiestnili na politickej mape Európy," dodáva vo vyhlásení D. Čaploviča.
Vyhlásenie agentúre SITA poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
SITA