Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. decembra 2015

Premiér sa zúčastní na poslednom tohtoročnom summite EÚ



Na snímke slovenský premiér Robert Fico.



Zdieľať
Na snímke slovenský premiér Robert Fico. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 16. decembra (TASR) - Premiér Robert Fico sa 17. a 18. decembra zúčastní na poslednom tohtoročnom summite Európskej únie. Účasť slovenskej delegácie na ňom dnes schválila vláda.


Na programe by mala byť problematika migračnej a utečeneckej krízy. V rámci nej lídri členských štátov prediskutujú budovanie hotspotov za účelom identifikácie a registrácie migrantov, ďalej stav implementácie rozhodnutí o relokáciach, ako aj posilnenie ochrany vonkajších hraníc EÚ a spoluprácu s krajinami pôvodu a tranzitu.

Európska rada rovnako zhodnotí opatrenia v boji proti terorizmu. Predpokladá sa diskusia o zefektívnení výmeny spravodajských informácií, o kontrolách na vonkajších hraniciach, ako aj opatreniach na predchádzanie radikalizácie.

Prediskutovať by sa malo tiež ďalšie smerovanie hospodárskej a menovej únie, ako aj stratégia prehlbovania vnútorného trhu tovarov a služieb. Očakáva sa i posúdenie pokroku a stanovenie usmernení v dôležitých oblastiach Energetickej únie. Zaradenie tejto problematiky na rokovanie požadovali krajiny Vyšehradskej štvorky, ktoré sú proti rozširovaniu súčasnej kapacity plynovou Nord Stream. Najnovšie sa proti projektu Nord Stream 2 postavil aj taliansky premiér Matteo Renzi. Jeho nesúhlas ešte viac skomplikuje úsilie Európskej únie predĺžiť hospodárske sankcie voči Moskve o ďalších šesť mesiacov.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová očakáva predĺženie sankcií, ktoré únia uvalila v súvislosti s konfliktom na východe Ukrajiny na Ruskú federáciu.

Na summite sa budú rovnako preberať požiadavky Veľkej Británie na reformu únie a s tým súvisiace referendum o zotrvaní krajiny v EÚ.

Slovensko dostalo na summit agendu o doržiavaní cieľov Energetickej únie


Téma Energetickej únie a s ňou spojeným projektom plynovodu Nord Stream 2 sa aj vďaka iniciatíve zo strany Slovenskej republiky dostala na rokovania premiérov a prezidentov, ktorí sa vo štvrtok a v piatok (17. - 18.12.) zídu na poslednom tohoročnom summite EÚ v Bruseli.

Informáciu po utorňajšom (15.12.) zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, ktorá pripravuje závery pre Európsku radu, potvrdil minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že aj vďaka iniciatíve SR sa podarilo presadiť tento bod do záverov, o ktorých budú rokovať lídri EÚ. Podľa neho je jazyk požadujúci dodržiavanie princípov EÚ v oblasti budovania Energetickej únie "silný a jednoznačný".

"Hovoríme o nevyhnutnosti rešpektovať naše vlastné princípy a pravidlá, pokiaľ ide o energetickú bezpečnosť a diverzifikáciu zdrojov a trás," uviedol Lajčák s tým, že je potrebné sa dohodnúť na tom, že pri všetkých nových a budúcich energetických projektoch sa musia rešpektovať dohodnuté princípy na posilňovanie energetickej bezpečnosti a znižovanie závislosti od jedného zdroja a jednej trasy.

Upozornil, že už samotná skutočnosť, že sa na rokovania lídrov EÚ podarilo presadiť "silný text", znamená, že Slovensko v tomto úsilí nie je osamotené a má dosť spojencov.

Vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík počas dnešného stretnutia s novinármi dodal, že okrem krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s nami presadzovanou iniciatívou, ktorá projekt Nord Stream 2 považuje za nekompatibilný s Energetickou úniou, súhlasia aj tri pobaltské krajiny, Rumunsko a Bulharsko a pozitívne signály sú z Talianska a Španielska.

Javorčík zopakoval, že zaradenie témy Energetickej únie na agendu summitu EÚ je snahou pripomenúť základné princípy, na ktorých chceme tvoriť túto politiku. Jedným z nich je diverzifikácia zdrojov, trás a dodávateľov energie.

"Podľa týchto princípov treba hodnotiť každý nový projekt, vrátane plynovodu Nord Stream 2. Domnievame sa, že Nord Stream 2 nespĺňa tieto základné princípy Energetickej únie,"
zhodnotil situáciu Javorčík.

Slovenský diplomat spresnil, že nové potrubie na plyn medzi Ruskom a Nemeckom nediverzifikuje ani existujúce trasy, ani dodávateľov či zdroje, lebo stále hovoríme o rovnakom dodávateľovi, ktorým je ruský koncern Gazprom, o rovnakom zdroji a viac-menej aj rovnakej trase.

"Pričom netreba zabudnúť, že plynovod Nord Stream 1 je využitý len na 50 percent,"
zdôraznil Javorčík.

Veľvyslanec SR pri EÚ zároveň upozornil, že projekt Nord Stream 2 treba vnímať aj v širšom kontexte susedskej politiky Bruselu. Podľa jeho slov EÚ aj Slovensko majú záujem na tom, aby sa stabilizovala situácia na Ukrajine, ktorej pomáhame ekonomicky a podieľame sa na modernizácii jej energetického sektora.

Javorčík upozornil, že v prípade výpadku príjmov za tranzit plynu cez Ukrajinu, čo by znamenalo vybudovanie Nord Stream 2 na dne Baltského mora, budú "veľmi silno" poškodené záruky EÚ a SR a spoločné záväzky voči Ukrajine.

S odkazom na krajiny, ktoré podporujú zastavenie projektu Nord Stream 2, šéf slovenskej diplomacie spresnil, že Slovensko nechce rozdeľovať Európsku úniu do nejakých blokov.

"Chceme, aby sa všetky krajiny prihlásili k tomu, že všetci budeme dôsledne rešpektovať princípy, ku ktorým sme sa prihlásili," povedal Lajčák v závere.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Parížsky klub Bataclan spomínali ako možný terč útoku už pred 5 rokmi
<< predchádzajúci článok
Povodne spôsobili na Slovensku v prvom polroku trojmiliónovú škodu