Premiér podporil v slávnostnej uniforme baníkov na Záhorí
Po trojročnej prestávke dnes obnovili ťažbu lignitu z ložiska Gbely v katastroch obcí Čáry, Smolinské, Kúty a mesta Gbely. Na slávnostnom akte obnovenia baníckych aktivít na Záhorí sa zúčastnil aj ...
ČÁRY 8. apríla (WEBNOVINY) - Po trojročnej prestávke dnes obnovili ťažbu lignitu z ložiska Gbely v katastroch obcí Čáry, Smolinské, Kúty a mesta Gbely. Na slávnostnom akte obnovenia baníckych aktivít na Záhorí sa zúčastnil aj predseda vlády Robert Fico, ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová a tiež predstavitelia Trnavského kraja a miestnej samosprávy.
Ako pri slávnostnom prestrihnutí pásky uviedol Fico, ktorý prišiel na otvorenie ťažby v slávnostnej baníckej uniforme, aj keď objemovo je to len kvapka do spoločného pohára a nevyrieši problémy Slovenska, víta obnovenie ťažby a možnosti, že v krátkom čase tu nájde prácu 350 ľudí. "Táto baňa má svoju tradíciu. Je ďalším významným príspevkom, pretože je našou povinnosťou maximálne využívať všetky zdroje takéhoto charakteru, ktoré máme k dispozícii. Vláda v tomto bude baníctvo podporovať a nenecháme ich na holičkách, ako sa možno pokúšali predchádzajúce vládne garnitúry," povedal premiér po slávnostnom obnovení ťažby lignitu pri obci Čáry.
Z ložiska na Záhorí sa po dnešnom oficiálnom obnovení ťažby hnedého uhlia predpokladá spracovať postupne ročne od 200 do 500-tisíc ton lignitu. V tomto roku to bude okolo 80-tisíc ton, ktoré využije tepelná elektráreň v Zemianskych Kostoľanoch. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Baňa Čáry a.s. Romana Hrnčiríka, doterajšie prípravné práce pre ťažbu uhlia si vyžiadali investície 205, 4 mil. korún do technológií a banských stavieb, za uplynulé dvojročné obdobie sa vyrazilo v ložisku vyše dvoch kilometrov banských chodieb. "V súčasnosti je v spoločnosti zamestnaných 190 ľudí a výhľadovo v bani nájde pracovnú príležitosť okolo 350 zamestnancov," dodal Hrnčirík.
Vyťažiteľné zásoby lignitu z ložiska na Záhorí v objeme okolo 25 miliónov ton predstavujú perspektívu baníctva v tomto regióne na ďalších 50 rokov a vzhľadom na nízku nezamestnanosť v okresoch Senica a Skalica je predpoklad zamestnať v podzemí pri ťažbe uhlia aj pracovné sily z baníckych regiónov s útlmom ťažby, hlavne z Veľkého Krtíša.
SITA