Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. decembra 2012

Premiér od summitu EÚ veľa neočakáva, rozpočtu sa nevzdá



Na nadchádzajúcom summite európskych lídrov, ktorý sa začne vo štvrtok v Bruseli, sa neočakáva prijatie žiadnych konkrétnych rozhodnutí. Hlavy jednotlivých členských štátov na ...



Zdieľať
vlajkaunia BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) - Na nadchádzajúcom summite európskych lídrov, ktorý sa začne vo štvrtok v Bruseli, sa neočakáva prijatie žiadnych konkrétnych rozhodnutí.


Hlavy jednotlivých členských štátov na ňom majú hlavne dostať priestor na vyjadrenie svojho postoja k prehlbovaniu integrácie, a to predovšetkým ku vytvoreniu bankovej únie. Na stredajšom rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti to uviedol premiér Robert Fico.

Potvrdili sa tak pesimistické očakávania nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Tá v utorok skonštatovala, že je veľmi skeptická voči rýchlej dohode o prehĺbení integrácie. "Mali by sme sa najprv sústrediť skôr na odsúhlasenie krokov, ktoré sú uskutočniteľné v nasledujúcich šiestich mesiacoch, ako na vytváranie ambicióznejších plánov do roku 2014. Evidentne musíme najprv určiť, čo je dôležité," uviedla Merkelová.


Slovensko je pripravené na dialóg

Vláda Slovenskej republiky sa diskusiám o prehlbovaní integrácie vyhýbať nebude. "Naopak, považujeme to za nástroj, ktorý môže pomôcť Európe, eurozóne," uviedol Fico. Ako doplnil, ak by však niekto Slovensko tlačil do rozhodnutí, v ktorých by úplne strácalo suverenitu, plánuje byť neústupný.

"Nikto ma nepresvedčí, že naše vnútroštátne rozpočty by mal schvaľovať niekto iný ako domáci parlament," skonštatoval Fico. Pripustil však možnosť, že by sme jeho obsah konzultovali s Bruselom.

Kľúčovou témou na summite však určite zostane vytvorenie bankovej únie. Podľa aktuálneho kompromisného návrhu cyperského predsedníctva EÚ by mala Európska centrálna banka (ECB) priamo kontrolovať iba banky, ktorých aktíva prevyšujú sumu 30 mld. eur.


Premiér chce dohliadať aj malým bankám

Centralizovanému dohľadu by mali podliehať aj banky s aktívami vyššími ako 20 % výkonu ich domácej ekonomiky, ako aj úverové ústavy, ktoré pôsobia aspoň v troch členských štátoch eurozóny.

Obmedzenie dohľadu v réžii ECB iba na systémovo dôležité banky požaduje Nemecko. Francúzsko a ďalšie členské štáty únie naproti tomu navrhujú, aby mohla ECB zasahovať do činnosti všetkých 6 tis. bánk v eurozóne. S rovnakým postojom na summit cestuje aj premiér Fico.

"Z nášho pohľadu, na zabezpečenie efektívneho fungovania bude nevyhnutné vytvoriť taký systém, aby ECB bola zodpovedná za všetky finančné inštitúcie v rámci eurozóny, bez ohľadu na ich veľkosť a silu," skonštatoval premiér.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozhodnutie arbitrážneho súdu nie je podľa vlády záväzné
<< predchádzajúci článok
Vyššie zdravotné odvody z dividend sú definitívne