Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. januára 2015

Premiér Módí: Preferovanie chlapcov je psychologické ochorenie Indie



Na snímke indický premiér Naréndra Módí.



Zdieľať
Na snímke indický premiér Naréndra Módí. Foto: AP
Naí Dillí 22. januára (TASR) - Indický premiér Naréndra Módí odsúdil dnes klesajúci počet narodených dievčat vo svojej krajine a spustil tak kampaň k problému, o ktorom OSN tvrdí, že prerástol do celonárodného stavu núdze.


"V našom okolí sú dievčatá obvykle zabíjané v materniciach svojich matiek, a my necítime bolesť," povedal Módí v prejave v severoindickom štáte Harjána.

"Nemáme právo zabíjať naše dcéry," dodal. Citovala ho agentúra Reuters.

Napriek skutočnosti, že je to zakázané, predstavujú selektívne interrupcie v Indii rastúci problém, výsledkom ktorého je stály pokles počtu narodených dievčat - a to aj napriek ekonomickému rastu a zlepšovaniu ďalších sociálnych ukazovateľov, ako je napríklad pokles úmrtnosti plodu.

Kampaň s názvom "Zachráň dcéru, vzdelávaj dcéru" je zameraná na zlepšenie pomeru pohlaví detí v Indii - počtu dievčat narodených v pomere k 1000 narodeným chlapcom - a na rodovú rovnosť prostredníctvom rovnakého prístupu k vzdelaniu.

Podľa štúdie publikovanej v britskom lekárskom časopise The Lancet bola medzi rokmi 1980-2010 vykonaná selektívna interrupcia na 12 miliónoch indických dievčat.

Tento trend v silne patriarchálnej indickej spoločnosti, kde sa dcéry môžu považovať za finančnú nevýhodu, viedol k nárastu zločinov vrátane znásilňovania či obchodovania s ľuďmi. Objavilo sa aj "zdieľanie manželiek" v dedinách s nízkym pomerom pohlaví, tvrdia experti.

"V pomere k 1000 narodeným chlapcom by malo byť 1000 narodených dievčat," podotkol indický premiér s tým, že uprednostňovanie chlapcov pred dievčatami je "psychologické ochorenie celej krajiny".

Problém je podľa štatistík horší v mestskom prostredí. V roku 2011 sa v hlavnom meste Naí Dillí a jeho okolí na 1000 chlapcov narodilo len 871 dievčat.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzsko prenesie boj proti radikálnemu islamu aj do škôl
<< predchádzajúci článok
Poslanci NR SR z finančného výboru idú na prieskum do NBS