Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júna 2010

Premiér Japonska Hatojama oznámil, že odstupuje



Japonský premiér Jukio Hatojama v stredu oznámil, že odstupuje. Na tlačovej konferencii uviedol, že rezignuje kvôli svojmu nedodržanému predvolebnému sľubu ...



Zdieľať
hatojama Jukio Hatojama

Foto: SITA, AP
TOKIO 2. júna (WEBNOVINY) - Japonský premiér Jukio Hatojama v stredu oznámil, že odstupuje. Na tlačovej konferencii uviedol, že rezignuje kvôli svojmu nedodržanému predvolebnému sľubu odstrániť americkú námornú základňu z južného ostrova Okinava. Po ôsmich mesiacoch vo funkcii premiér čelil rastúcemu tlaku z vnútra vlastnej strany, aby pred júlovými voľbami do hornej snemovne parlamentu rezignoval. Jeho podpora totiž v prieskumoch pre spor okolo základne Futenma výrazne klesla a ešte viac posilnila jeho imidž nerozhodného lídra. Hatojama je za posledné štyri roky už štvrtým rezignujúcim japonským premiérom.

Hatojama sa s americkým prezidentom Barackom Obamom koncom mája dohodol na ponechaní americkej vojenskej základne na Okinave, čím nahneval miestnych obyvateľov, ktorí žiadali jej úplné odstránenie z ostrova. Tokio a Washington v spoločnom vyhlásení uviedli, že základňa Futenma sa len presunie, ako sa dohodlo už v roku 2006, z blízkosti mesta Ginovan do pobrežného regiónu Henoko. Problém veľmi nepopulárnej americkej základne značne podkopával Hatojamovu domácu politickú podporu, premiér sa však nechcel dostať ani do konfliktu s hlavným spojencom krajiny Washingtonom. Hatojama minulý rok po nástupe k moci pritom prisľúbil "vyrovnanejšie" vzťahy s USA.

Spojené štáty si na japonskom ostrove Okinava, ktorý obsadili v roku 1945 počas jedného z najkrvavejších bojov druhej svetovej vojny, vybudovali vojenskú základňu. Odvtedy vzniklo v jej okolí mesto Ginovan, ktorého obyvatelia sa sťažujú na hluk, znečisťovanie ovzdušia a incidenty. V roku 2006 sa obe krajiny dohodli, že základňu premiestnia z obývanej oblasti do tichšej pobrežnej časti ostrova. Nová japonská vláda, ktorá sa touto dohodou opäť zaoberá, tak zostala pri rozhodovaní uväznená medzi neoblomným rastúcim odporom verejnosti a jej kľúčovým vojenským spojenectvom, ktorým je Washington.

Washington tvrdí, že základňa je dôležitá pre obranu Japonska, ktoré sa oficiálne vzdalo svojej armády po druhej svetovej vojne. Na jeho území sa nachádza 47 000 amerických vojakov, z ktorých viac ako polovica je umiestnená na Okinave.

SITA/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Akcie v Európe rástli, v USA a Japonsku klesali
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy v utorok klesli, ceny zlata vzrástli