Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. júna 2014

Premiér Fico spustil ohľadom M. Šefčoviča diplomatickú aktivitu



Slovenský premiér Robert Fico spustil ohľadne obsadenia významného ekonomického postu v novej Európskej komisii (EK) Marošom Šefčovičom ...



Zdieľať
Na snímke premiér Robert Fico. FOTO FOTO TASR/Michal Svítok
Brusel/Bratislava 26. júna (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico spustil ohľadne obsadenia významného ekonomického postu v novej Európskej komisii (EK) Marošom Šefčovičom významnú ekonomickú aktivitu. Povedal to dnes novinárom pred začiatkom dvojdňového summitu EÚ.


Šefčovič je oficiálnym kandidátom Slovenska na post eurokomisára a v dosluhujúcej EK momentálne zastáva podpredsednícku funkciu. "Poslal som listy viacerým premiérom. Nie je možné regionálne zastúpenie vidieť tak, že sa dohodnú Nemci s Francúzmi a Angličanmi a iná Európa neexistuje, preto si myslím, že je našou povinnosťou sa ukazovať," uviedol na margo záujmu Slovenska o silnú ekonomickú pozíciu v komisii. Podľa Fica sa Šefčovič osvedčil a má dobré renomé.

Dvojdňový program summitu označil za náročný, domnieva sa, že by si možno vyžadoval aj tri rokovacie dni.

V personálnych otázkach vidí jedinú dohodu na novom šéfovi komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi. "Aj tu bude treba hlasovať, lebo sú dnes minimálne dve krajiny, ktoré to žiadajú. Je to dosť netypické, pretože zväčša prijímame rozhodnutia konsenzom," konštatoval Fico. Je však presvedčený o tom, že Juncker nakoniec prejde, a to napriek odmietavému stanovisku Veľkej Británie a Maďarska.

O ostatných pozíciách sa podľa slovenského premiéra budú viesť dlhé rokovania. Ide o predsedu Európskej rady, ako aj vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Dôležitou témou bude aj Ukrajina a možné zavedenie prísnejších sankcií voči Rusku. Myslí si však, že sa k nim nepristúpi a EÚ zostane na tom status quo, na ktorom sa európski lídri dohodli na ostatnom summite.

Ficovi sa zdá, že jedinou krajinou EÚ, ktorá prejavila solidaritu s Ukrajinou, bolo Slovensko, a to zabezpečením reverzného toku plynu. Mnohé krajiny s Ruskom naďalej pokračujú v hospodárskych kontraktoch alebo podpisujú nové. "V politike netreba hľadať žiadnu morálku ani spravodlivosť, je to vždy len o obchodných a ekonomických záujmoch," zdôraznil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O spracovaní zlata kyanidovým lúhovaním má rozhodovať plebiscit
<< predchádzajúci článok
AUTOmoto: Poznáme kvality a mínusy Škody Rapid Spaceback