Premiér Fico a minister Kubiš na summite o finančnej kríze
Premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Ján Kubiš dnes odcestujú na dvojdňové zasadnutie Európskej rady (ER) do Bruselu, kde sa zídu najvyšší predstavitelia členských štátov ...
BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Ján Kubiš dnes odcestujú na dvojdňové zasadnutie Európskej rady (ER) do Bruselu, kde sa zídu najvyšší predstavitelia členských štátov Európskej únie (EÚ). Podľa vyhlásenia francúzskeho predsedníctva EÚ, ktoré dalo podnet na usporiadanie summitu, bude hlavnou témou súčasná ekonomická situácia a príspevok únie k riešeniu svetovej finančnej krízy. Minister Kubiš by sa mal stretnúť aj s maďarskou rezortnou partnerkou Kingou Gönczovou.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v utorok vyjadril očakávanie, že európski lídri potvrdia svoje záväzky v boji proti finančnej kríze. “Dúfam, že Európska rada potvrdí a posilní tieto predsavzatia,“ uviedol Barroso na predsummitovom brífingu. "Verím, že únia bude mať v tejto otázke spoločnú pozíciu a že všetky vlády členských štátov sa budú riadiť pocitom zodpovednosti a zdravého rozumu," dodal. Odpovedal tak aj na kritiku českej vlády, ktorá sa obáva niektorých rozhodnutí prijatých v nedeľu na minisummite členských krajín eurozóny plus Slovenska. "Bolo by fatálnou chybou pre všetky vlády hrať sa v tejto záležitosti na sólo hráča,“ odkázal Barroso Prahe, ktorá má 1. januára prebrať od Francúzska predsedníctvo EÚ. Spoločný plán ako čeliť finančnej kríze bol témou nedeľného stretnutia šéfov krajín a vlád eurozóny v Paríži, na ktorom sa zúčastnil aj Fico.
Hlavy európskych štátov a vlád sa budú na summite venovať aj zvýšeniu energetickej bezpečnosti a ďalšiemu postupu v boji proti klimatickým zmenám. Európske plány na boj proti skleníkovým plynom totiž ohrozuje finančná kríza a spomaľovanie svetového hospodárstva. Členovia ER a predseda Európskeho parlamentu (EP) Hans-Gert Pöttering si tiež vypočujú správu írskeho premiéra Briana Cowena, v ktorej zhodnotí pokrok pri riešení krízy v procese ratifikácie Lisabonskej zmluvy. Tá nastala po tom, ako ju Íri odmietli v júnovom referende. Dohoda o ďalších krokoch má byť predmetom decembrového zasadania ER. Podľa nedávneho vyhlásenia luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera však reformná zmluva zrejme nebude schválená pred budúcoročnými voľbami do EP, ako sa pôvodne plánovalo. Okrem Írska neratifikovali Lisabonskú zmluvu už len Česká republika, Poľsko a Švédsko.
Slovenský minister zahraničia sa počas summitu stretne so šéfkou maďarskej diplomacie, s ktorou chce riešiť spory v slovensko-maďarských vzťahoch. "Slovenská strana považuje politický dialóg za normálnu súčasť vzťahov medzi dvoma krajinami. Ministri zahraničných vecí prerokujú všetky otázky, ktoré sú dôležité pre dobré susedské vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom," uviedol Kubišov hovorca Ján Škoda. Podľa Maďarska vzťahy medzi oboma krajinami eskalovali po tom, ako vláda Roberta Fica narušila status quo v oblasti menšinových práv. K napätiu prispeli aj sporné výroky predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu.
SITA