Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

03. novembra 2008

Premiér chváli sovietsku zastaralosť



Občianske združenie ZA MATKU ZEM vníma vyjadrenia Róberta Fica na dnešnej tlačovej konferencii k dostavbe Mochoviec za zavádzanie verejnosti a presadzovanie zastaralého projektu ohrozujúceho bezpečnosť krajiny.



Zdieľať
Chváliť sa technológiou, ktorá má viac ako 35 rokov a nespĺňa bezpečnostné normy jadrových elektrární západnej Európy je návratom k energetickej politike krajiny pred rokom 1989.“, uviedol Pavol Široký, predseda o.z. ZA MATKU ZEM. „Tento princíp sa prejavuje aj v tom, že obyvatelia Slovenska nemali a znovu nemajú možnosť sa k projektu vyjadriť. Takmer všetky dokumenty ohľadom elektrárne sú tajné“, dodal Široký.

Pre vládu nie je podstatná energetická bezpečnosť, ale plnenie záväzkov voči jadrovému priemyslu, ktorý stojí za rozhodovaním o energetickej politike Slovenska. Spôsob akým premiér krajiny a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek verejne podporujú dostavbu Mochoviec a rozvoj jadrovej energetiky je neštandardný a jednostranne uprednostňuje zastaralú sovietsku technológiu, ktorá už bola dávno prekonaná.

ZA MATKU ZEM zároveň vyjadruje obavu, že talianska spoločnosť ENEL, ktorá vlastní 66% akcií Slovenských elektrární, a.s., bude elektrinu z mochoveckých jadrových blokov vyvážať do zahraničia. Slovensku tak okrem dlhov za Mochovce ostane iba jadrový odpad z elektrárne a deficit financií v Národnom jadrovom fonde. Elektráreň doposiaľ nemá ani posúdenie vplyvov stavby na životné prostredie, čím dochádza k vážnemu porušovaniu európskej ale aj slovenskej legislatívy.

ZA MATKU ZEM považuje vyjadrenia predstaviteľov Vlády SR a Slovenských elektrární o  environmentálnej neškodnosti projektu za tendenčné a odborne nepodložené. Jadrové elektrárne produkujú najnebezpečnejší odpad, ktorý ľudstvo dokázalo vytvoriť. Atómový priemysel už viac ako 60 rokov nie je schopný bezpečne tento odpad likvidovať. Bezpečné oddelenie vyhoretého jadrového paliva od životného prostredia nás bude stáť stovky miliárd korún, ktoré okrem prevádzkovateľov jadrových elektrární budú s musieť doplatiť aj spotrebitelia elektriny a štátny rozpočet.

Vláda SR presadzovaním dostavby Mochoviec zároveň porušuje vlastné programové vyhlásenie. Dostavba Mochoviec len zvýši závislosť Slovenska na dovoze jadrového paliva z Ruska, čo je v  rozpore s deklarovaním znižovania závislosti krajiny na dovoze energetických surovín.

Vláda SR podľa o.z. ZA MATKU ZEM zároveň ignoruje fakt, že Mochovce sú pre zaistenie dostatku elektriny zbytočné. Potenciál úspor energií dosahuje viac ako 25% spotreby krajiny, čo v praxi znamená, že by sme využitím tohto potenciálu nahradili dva bloky jadrovej elektrárne. Akčný plán využitia biomasy, ktorý Vláda SR schválila tohto roku hovorí, že využitím technického potenciálu biomasy by sme získali výkon minimálne troch jadrových reaktorov. Plány súkromných firiem na výstavbu paroplynových elektrární s kombinovanou výrobou elektriny a tepla zaistia ešte pred dokončením Mochoviec viac ako 1600 MW inštalovaného výkonu (PPC v Malženiciach, Žiline, Bratislave, Panických Dravciach, Lučenci, Slovnafte a pod.). Slovensko tak bude v roku 2013 vývozcom elektriny aj bez Mochoviec, čím sa úplne stráca zmysel projektu.

O.z. ZA MATKU ZEM nesúhlasí s dostavbou JE Mochovce, ktorú považujeme za rozvoj neudržateľnej, environmentálne neakceptovateľnej a finančne nenávratnej energetiky.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Globálny pokles dane z príjmov ako dôsledok tlaku zvýšenej pracovnej mobility na daňovú konkurencieschopnosť krajín
<< predchádzajúci článok
Deti by mohli ochrániť v premávke reflexní smajlíci