Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

19. decembra 2012

Prehistorické slony žili na severe Číny ešte pred 3000 rokmi



Čínski vedci zistili, že slony, ktoré pred 3000 rokmi žili na severe Číny, patrili k prehistorickému druhu Palaeoloxodon namadicus. Doteraz si pritom odborníci mysleli, že šlo o slony ...



Zdieľať
slon palaeoloxodon BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) - Čínski vedci zistili, že slony, ktoré pred 3000 rokmi žili na severe Číny, patrili k prehistorickému druhu Palaeoloxodon namadicus.


Doteraz si pritom odborníci mysleli, že šlo o slony ázijské (Elephas maximus). Toto zistenie navyše dokazuje, že druh Palaeoloxodon namadicus žil o sedemtisíc rokov dlhšie, než sa predpokladalo.

Slony ázijské žijú v súčasnosti v Číne iba v južnej provincii Jün-nan. Vedci si však mysleli, že pred 3000 rokmi sa vyskytovali aj severnejšie, pretože sa domnievali, že v tom čase vládlo v severnej Číne teplejšie podnebie.

To však novšie výskumy nepotvrdili, a preto sa paleontológovia rozhodli nanovo preskúmať fosílie sloních klov nájdených v tejto oblasti a tiež niekoľko tisíc rokov staré bronzové sošky slonov. Tieto fosílie predtým vedci považovali za pozostatky slonov ázijských, najnovšia štúdia však dokázala, že v skutočnosti patria druhu Palaeoloxodon namadicus.

"Kly Palaeoloxodona sú hrubšie, pevnejšie a dlhšie, než má slon ázijský. Ten ich má zas viac zahnuté," uviedol Ťi Li zo Shaanxi Normal University. Ten spolu s kolegami preskúmal aj bronzové sošky slonov, na ktorých si všimol, že ich choboty nepripomínajú chobot slona ázijského. Vedci výsledky svojho výskumu publikovali v časopise Quaternary International.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Seriál Policajti z centra odvysiela Česká televízia
<< predchádzajúci článok
Angelina Jolie nakrúti adaptáciu bestselleru Nezlomený