Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. apríla 2018

Predstaviteľka OSN: Mjanmarsko nie je na návrat Rohingov pripravené



Takmer 700.000 moslimských Rohingov žije v táboroch v Bangladéši po tom, ako unikli pred brutálnymi zásahmi armády v Jakchainskom štáte na západe Mjanmarska.



Zdieľať
Takmer 700.000 moslimských Rohingov žije v táboroch v Bangladéši po tom, ako unikli pred brutálnymi zásahmi armády v Jakchainskom štáte na západe Mjanmarska. Foto: TASR/AP
Rangún 8. apríla (TASR) - Majnmarsko nie je pripravené na návrat utečencov z moslimskej menšiny Rohingov zo susedného Bangladéša. Po šesťdňovej návšteve v Mjanmarsku to zhodnotila predstaviteľka Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Ursula Muellerová.


"Z toho, čo som videla a počula od ľudí - žiadny prístup k zdravotným službám, obavy o ochranu, nepretržité vysídľovanie - podmienky na návrat nie sú priaznivé," povedala Muellerová podľa agentúry Reuters.

Vláda v Mjanmarsku na žiadosť Reuters o reakciu k vyhláseniam predstaviteľky OSN doposiaľ nereagovala.

Tamojšie úrady sa už skôr zaviazali, že v súlade s v novembri uzatvorenou dohodou s Bangladéšom sa pokúsia urobiť čo najviac, aby bol návrat Rohingov "spravodlivý, dôstojný a bezpečný".

Muellerová dostala špeciálny súhlas, aby počas svojho pobytu v Mjanmarsku mohla navštíviť konfliktný Jakchainský štát. Stretla sa tiež s armádou kontrolovanými ministrami obrany a pohraničia či líderkou Aun Schan Su Ťij a ďalšími predstaviteľmi krajiny.

"Požiadala som predstaviteľov Mjanmarska o ukončenie násilia ... a aby bol návrat utečencov z bangladéšskych utečeneckých táborov do mesta Cox's Bazar realizovaný dobrovoľným a dôstojným spôsobom, pokiaľ sú riešenia trvalé," povedala pre Reuters v mjanmarskom najväčšom meste Rangún.

Takmer 700.000 moslimských Rohingov žije v táboroch v Bangladéši po tom, ako unikli pred brutálnymi zásahmi armády v Jakchainskom štáte na západe Mjanmarska. OSN obvinila armádu z "etnických čistiek" namierených voči rohinskej menšine v prevažne budhistickom Mjanmarsku.

Repatriácia Rohingov z Bangladéša sa podľa pôvodných plánov mala začať už v januári tohto roku. Tento termín sa však nepodarilo dodržať, keďže celý proces nebol dostatočne pripravený. Plánovaný návrat utečencov komplikuje aj zlá infraštruktúra a obavy o bezpečnosť Rohingov po návrate do vlasti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Humenné investovalo do opravy strechy domu služieb 169.300 eur
<< predchádzajúci článok
American Airlines si objednali 47 lietadiel Boeing 787