Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. októbra 2018

Predstavitelia Kóreí a OSN rokovali o demilitarizácii hranice



Na ilustračnej snímke v pozadí vlajka Južnej Kórey na hraniciach s KĽDR.



Zdieľať
Na ilustračnej snímke v pozadí vlajka Južnej Kórey na hraniciach s KĽDR. Foto: TASR/AP
Soul 16. októbra (TASR) - Vojenskí predstavitelia Severnej a Južnej Kórei a Veliteľstva síl OSN (UNC) sa v utorok stretli na prvých rozhovoroch o demilitarizácii prísne stráženej hranice rozdeľujúcej Kórejský polostrov. Trojstranné rokovania sa konali v pohraničnej dedine Pchanmundžom, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva obrany v Soule.


Lídri oboch Kóreí sa na septembrovom summite v Pchjongjangu dohodli na začatí trojstranných konzultácií s Veliteľstvom síl OSN, ktoré dozerá na režim v pohraničnej Demilitarizovanej zóne (DMZ).

Utorkové stretnutie sa konalo bez prítomnosti médií. V Pchanmundžome sa stretli vojenskí predstavitelia na úrovni plukovníkov.

Plán dohodnutý na septembrovom summite počíta s pozastavením vojenských cvičení, zavedením bezletovej zóny v okolí hranice a postupným odstraňovaním mín a strážnych stanovíšť z demilitarizovaného pásma.

V prvej fáze by malo byť odstránených 11 strážnych stanovíšť nachádzajúcich sa vo vzdialenosti do jedného kilometra od vojenskej demarkačnej línie. Malo by sa tak stať do konca tohto roka.

Už v októbri začali na niekoľkých menších lokalitách odmínovacie práce, ktoré by mali pripraviť pôdu pre stavbu ciest. Na to by mal v apríli 2019 nadviazať pilotný projekt zameraný na exhumáciu pozostatkov vojakov padlých počas kórejskej vojny.

Obe strany by mali stiahnuť všetky strelné zbrane zo Spoločnej bezpečnostnej zóny (JSA) v Pchanmundžone, znížiť počet tam nasadených vojakov na 35 na každej strane línie a vymeniť si informácie týkajúce sa sledovacích zariadení. Návštevníci z oboch Kóreí a turisti zo zahraničia by mali mať v rámci JSA zaručený voľný pohyb.

Tieto opatrenia majú obe Kórey uskutočňovať s podporou Veliteľstva síl OSN. Ich realizácia by mala premeniť pohraničnú zónu na "miesto mieru a zmierenia," uviedlo ministerstvo obrany v Soule.

Na Kórejskom polostrove oficiálne stále panuje vojnový stav. Boje z rokov 1950-1953 totiž ukončilo len prímerie a k podpisu mierovej zmluvy nikdy nedošlo.

Spojené štáty sa obávajú, že príliš rýchle otepľovanie vzťahov medzi Severnou a Južnou Kóreou môže skomplikovať medzinárodné snahy o ukončenie jadrového programu Pchjongjangu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri útoku Talibanu zahynulo na severe Afganistanu sedem policajtov
<< predchádzajúci článok
Investor nedostane od Senice do prenájmu pozemky na parkovisko