Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júla 2009

Predsedom Mostu je Bugár, zvolili aj podpredsedov



AKTUALIZOVANÉ - Stranu Most - Híd povedie Béla Bugár. Za prvého predsedu novovzniknutej strany ho dnes zvolila jasná väčšina delegátov snemu strany v Šamoríne. Zo šiestich plánovaných ...



Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ ŠAMORÍN 11. júla (WEBNOVINY) – Stranu Most - Híd povedie Béla Bugár. Za prvého predsedu novovzniknutej strany ho dnes zvolila jasná väčšina delegátov snemu strany v Šamoríne. Zo šiestich plánovaných podpredsedníckych postov strana zatiaľ obsadila tri. Podpredsedami sa stali Rudolf Chmel, Edit Pfuntner a Zsolt Simon. Delegáti tajným hlasovaním zvolili tiež časť predsedníctva strany, doplnené bude až na jeseň. V predsedníctve budú sedieť László A. Nagy, Tibor Bastrnák, Gábor Gál, Elemér Jakab, László Solymos a Péter Vörös. Za členov dozornej rady strany boli zvolení Sylvia Beňová, Zsolt Lukács a Magdolna Zsiga.


Delegáti by mali odsúhlasiť ďalej programové tézy strany. Program strany sa zrodí na jeseň z programových téz nesúcich názov Piliere budúcnosti. Strana chce založiť deväť odborných skupín na vypracovanie programov v jednotlivých oblastiach.

Podľa Bugára je založenie strany historický čin

Za historický čin označil Béla Bugár založenie strany Most-Híd vo svojom úvodnom prejave na prvom sneme strany v Šamoríne-Čilistove. "Iniciovali sme vznik takej politickej strany, ktorá v našej spoločnej vlasti, v pomeroch viacnárodnostného Slovenska si vytýčila za cieľ ideu vzájomnej a na znášanlivosti založenej spolupráce, a to v znamení otvorenosti, slušnosti, zodpovednosti a dôvery. Vykonali sme to v takom spoločenskom prostredí, o ktorom sa dá v súčasnosti všeličo povedať, len nie to, že by ho charakterizovala zodpovedná spolupráca," vyhlásil Bugár, ktorý mal svoj prejav v maďarčine, pretože rokovacím jazykom snemu je materinský jazyk každého delegáta.

Podľa Bugára je založenie strany splnením spoločenskej objednávky, pretože na tento krok už dostali zakladatelia tisícky pozitívnych reakcií. „Je pre nich riešením každodenných starostí svojho života. Riešením na civilizované ozdravenie ochladených slovensko-maďarských vzťahov," uviedol Bugár, ktorý ubezpečuje všetkých, nech sú to Maďari či Slováci alebo príslušníci iných národností, že ak sa politici Mostu stretnú s akoukoľvek citlivou témou, budú sa snažiť o citlivé riešenie.

„Ak už hovoríme a citlivých témach, udalosti uplynulých dvoch rokov jasne ukázali, ako nesmieme zaobchádzať s tzv. citlivými témami. Napríklad s témou Benešových dekrétov. Alebo s pojmom autonómie. V tej spoločnosti, kde existujú tabuizované témy, sú aj takí, ktorí tieto témy zneužívajú. Je zrejmé, že ak sa v spoločnosti vynoria aj tie najháklivejšie témy, nemôžeme ich zamiesť pod koberec, a nezaujať jednoznačné politické stanovisko. Nepripravení, a bez akejkoľvek koncepcie máme však zakázané aj tú zdanlivo najjednoduchšiu tému nastoliť ako predmet verejnej diskusie, „vyhlásil Bugár.

Na sneme vystúpil aj kandidát na člena predsedníctva strany Most-Híd Rudolf Chmel, ktorý sa tak vracia do politiky. „Akokoľvek som skeptický voči politike a politikom špeciálne, musím pripustiť, že to bez nej a bez nich asi nepôjde. Bez miestnych, regionálnych i centrálnych, ktorí sú mediálne najviditeľnejší a aj preto môžu viac škodiť. Lebo najmä oni sú zodpovední za to, ako tu my Slováci a Maďari a ostatné národnosti a etniká žijeme,“ uviedol Chmel a dodal, že „oni totiž živia ilúziu, že sa Slováci a Maďari nenávidia, oni živia hrozbu územnej autonómie, odtrhnutia južného Slovenska, oni strašia iredentou, oni útočia, provokujú, lebo etnický konflikt môže načas prehlušiť ich nemorálnosť a skorumpovanosť, zahalenú do akejkoľvek trikolóry či kokardy“. Podľa Chmela by mohla nová strana pomôcť slovensko-maďarským vzťahom. Po úvodných prejavoch sa verejná časť snemu strany skončila a pokračuje neverejná, na ktorej budú kandidáti voliť vedenie a schvaľovať stanovy.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bugárovci v strane nechcú spolupracovníkov tajných služieb (11. 7. 2009)
 Bugár ide na snem Mostu ako jediný kandidát na predsedu (10. 7. 2009)
 Bugárovci za 11 dní vyzbierali takmer 30-tisíc podpisov (29. 6. 2009)
 Nová strana chce byť otvorená pre všetkých občanov, vyhlásil Bugár (9. 6. 2009)
 SMK bude s Mostom-Híd súperiť, vyhlásil Csáky (9. 6. 2009)
 Bugár by rád predsedal novej strane Most - Híd (8. 6. 2009)
 Bugár zakladá stranu Most - Híd (7. 6. 2009)
 Strana odídencov z SMK sa má volať MOST (4. 6. 2009)



nasledujúci článok >>
Za kybernetickými útokmi stojí občan KĽDR
<< predchádzajúci článok
Podľa Dzurindu je NR SR jediná v EÚ, kde sa nemôže diskutovať o kríze