Predovšetkým deti chcú upozorniť na problémy nášľapných mín
Upozorniť slovenskú verejnosť, ale predovšetkým deti na problémy, ktoré vo svete prinášajú nášľapné míny, je cieľom projektu Čarovná hračka. Ide o projekt občianskeho združenia Pomoc obetiam ...
BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) - Upozorniť slovenskú verejnosť, ale predovšetkým deti na problémy, ktoré vo svete prinášajú nášľapné míny, je cieľom projektu Čarovná hračka. Ide o projekt občianskeho združenia Pomoc obetiam nášľapných mín - LAVAS. Ako pre agentúru SITA uviedla Tatiana Gulíková z tejto organizácie, mimovládne organizácie sa snažia tlakom na predstaviteľov vlád zabezpečiť úplný zákaz používania a vyrábania nášľapných mín. Pre nášľapné míny a inú nevybuchnutú vojenskú muníciu zomrú alebo sa zrania každú hodinu traja ľudia na svete. Podľa Gulíkovej jednou z týchto obetí je dieťa. Navyše deti pre zranenia či smrť niektorého z rodičov musia často prevziať na seba zodpovednosť za rodinu. Gulíková upozornil aj na to, že v povojnových krajinách je aj nedostatok pitnej vody, potravín, ťažko dostupná zdravotná starostlivosť a vzdelanie.
Toto občianske združenie už pracuje na výrobe rozprávkovej knihy s interaktívnym DVD, ktoré má pomôcť slovenským rodičom a učiteľom vysvetľovať túto tému deťom v predškolskom a ranom školskom veku. Video by tiež malo uviesť deti do problematiky rozvojovej a humanitárnej pomoci. "Je dôležité, aby aj malé deti pochopili potrebu poskytovať pomoc tým, ktorí ju nevyhnutne potrebujú," zdôraznila. V knihe bude vyrozprávaný príbeh o rozmaznanom slovenskom chlapcovi, ktorý má všetko, na čo si pomyslí. Na narodeniny dostane hračku vyrobenú deťmi v Afrike. Pomocou tejto „čarovnej hračky“ sa chlapec prenesie do Afriky, kde na vlastné oči vidí, aký ťažký majú africké deti život. Takto sa chlapec naučí solidárnosti, potrebe pomáhať druhým. Na záver príbehu sa chlapec snaží zmeniť, chce pre tieto deti spraviť niečo dobré a užitočné. Do svojich aktivít zapojí aj spolužiakov, učiteľov, rodičov. Celý projekt by mal byť dokončený na jar 2009, materiál bude nepredajný a bude distribuovaný priamo do škôl.
Na projekt získali zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu pol milióna korún. Použijú sa na výrobu, ilustrácie a animácie knihy a DVD. Projekt je finančne veľmi náročný, pretože sa nakrúca v mnohých vojnových oblastiach a na mínových poliach (Angola, Keňa, Mozambik, Uganda, Sudán), kde je veľmi sťažený prístup a treba k tomu rôzne povolenia. Snažia sa preto získať ďalšie finančné prostriedky, dodala.
SITA