Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

12. novembra 2015

Predčasne narodené deti potrebujú špeciálnu starostlivosť



Počet detí, ktoré sa narodia predčasne, rastie. Na Slovensku sa ročne pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva narodí deväť percent z asi 55.000 ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 12. novembra (TASR) - Počet detí, ktoré sa narodia predčasne, rastie. Na Slovensku sa ročne pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva narodí deväť percent z asi 55.000 novorodencov. Starostlivosť o nezrelé deti si vyžaduje multidisciplinárny prístup viacerých odborníkov. Obvykle sa monitorujú nielen u pediatrov, ale aj v pediatrických ambulanciách pre rizikové deti. Rodičia tiež musia intenzívnejšie podporovať ich motorický a mentálny vývoj a navštevovať s nimi viacero špecialistov.


„Ideálne by bolo, ak by sme dokázali predčasnému pôrodu predchádzať. Zabrániť všetkým predčasným pôrodom však nedokážeme, ale už vhodnou liečbou tehotnej a prípravou bábätka ešte v maminom brušku vieme prognózu dieťaťa zlepšiť. Pôrod na špecializovanom pracovisku s pripraveným tímom špecialistov a vhodným prístrojovým vybavením šance na zdravý život každého predčasne narodeného dieťaťa výrazne zvyšuje," uviedla docentka Darina Chovancová, predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti.

V starostlivosti o nezrelých novorodencov sa podľa jej slov najprv riešia otázky súvisiace so záchranou života, ktoré sa týkajú dýchania, krvného obehu, udržania telesnej teploty, výživy, obranyschopnosti, pretrvávajúcej žltačky a infekcií. "V neskoršom období vystupuje do popredia problém s rastom, neprospievanie, poruchy zraku a sluchu, ale aj poruchy psychomotoriky či nepravidelnosti spánkového režimu," vysvetlila docentka Chovancová.

Starostlivosť o takéto deti poskytujú od minulého roku aj tri Centrá včasnej intervencie v Bratislave, Prešove a Žiline. Možno tam nájsť odborníkov ako fyzioterapeuti, psychológovia, sociológovia či pedagógovia. „Poskytujeme podporu celej rodine s dieťaťom s rizikovým vývinom čo najskôr, od narodenia až do jeho siedmich rokov. Rodinu podporujeme v jej prirodzenom prostredí, tak aby sme spolu s rodinou nachádzali a posilňovali jej vlastné zdroje a možnosti," doplnila riaditeľka Centra včasnej intervencie Bratislava Erika Tichá.

Pomoc rodinám poskytuje aj občianske združenie malíček. „Dennodenná prax a tiež spätné väzby od rodičov hovoria, že im chýbajú hlavne informácie, ako sa starať o predčasne narodené deti v nemocnici a po prepustení domov. Hľadajú rady odborníkov, ale aj poradenstvo ostatných mamičiek,“ priblížila jeho predsedníčka Ľubica Kaiserová. Združenie chce aj zvýšiť povedomie o tejto problematike. Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa predčasne narodených detí (17.11.) preto realizuje viaceré aktivity. Bratislavský hrad aj nová budova Slovenského národného divadla tak dnes budú vysvietené na purpurovo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Škótska ošetrovateľka vyzdravela aj po reaktivácii eboly v jej tele
<< predchádzajúci článok
Volebná komisia potvrdila výsledky parlamentných volieb v Turecku