Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. apríla 2010

Predaje majetku nemocnice rieši protikorupčný úrad



Vo veľkokrtíšskej nemocnici, kde sa za dramatických okolností za asistencie polície pri výmene zámok na kanceláriách ujal na jeseň minulého roka funkcie nový riaditeľ Martin ...



Zdieľať
paragraf Foto: SITA/AP BANSKÁ BYSTRICA 19. apríla (WEBNOVINY) - Vo veľkokrtíšskej nemocnici, kde sa za dramatických okolností za asistencie polície pri výmene zámok na kanceláriách ujal na jeseň minulého roka funkcie nový riaditeľ Martin Naništa, dochádza opäť k zvratu. Nová správna rada, ktorej väčšinu na základe novely zákona o neziskových organizáciách vymenovalo ministerstvo zdravotníctva, koncom minulého týždňa s okamžitou platnosťou Naništu odvolala. Za nového riaditeľa vymenovala zvolenského gynekológa Milana Považana.


Členom novej správnej rady je aj bývalý riaditeľ, Naništov predchodca Martin Vachula. Bývalé vedenie naňho podalo trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu, keď sa pokúsil majetok neziskovej organizácie Všeobecná nemocnica s poliklinikou vo Veľkom Krtíši v hodnote vyše 6,63 milióna eur predať za 100 eur. Vyšetrovanie sa zatiaľ neskončilo. Vachula k tomu v septembri uviedol, že nešlo o podvod, ale o ochranu nemocnice pred hroziacim vytunelovaním. Podľa neho išlo len o fiktívny prevod majetku a spolu s kúpnymi zmluvami podpísala konateľka kupujúcej firmy aj čestné vyhlásenie, podľa ktorého hneď po tom, ako ministerstvo zdravotníctva schváli zmeny v orgánoch nemocnice, konkrétne vymenovanie novej správnej rady, prevedie všetok kúpený majetok na pôvodného vlastníka. Dnes pre agentúru SITA Vachula uviedol, že jeho slová sa potvrdili a Naništovo vedenie sa pokúsilo začiatkom tohto roka majetok nemocnice rozpredať. Predpokladá, že za firmami, ktoré ho mali kúpiť, stoja majitelia siete lekární Cityfarma. Bližšie informácie však odmietol uviesť s tým, že ich poskytne predseda správnej rady Ondrej Kollár.

Kollár pre agentúru SITA uviedol, že predaje majetku sa podarilo zastaviť na katastri vďaka nedostatkom kúpnopredajných zmlúv a nová správna rada už ich nemala záujem uskutočniť. "Bol tam napríklad predaj kotolne, čo by znamenalo, že nemocnica by bola pod diktátom cien energií," uviedol Kollár. Dodal, že tieto predaje už prešetruje Úrad boja proti korupcii.

Naništa uviedol, že jeho odvolanie z postu riaditeľa ťažko komentovať. "Nemocnica bola po dlhom období zastabilizovaná. Prekvapilo ma, že človek, ktorý predal nemocnicu za 100 eur, bol nominovaný v správnej rade. Ďalšie kroky sa dali očakávať," povedal pre agentúru SITA Naništa. K januárovým predajom majetku uviedol, že predtým sa predali pozemky aj celá poliklinika a nikomu to neprekážalo. "Bolo by lepšie, keby pán Kollár vážil slová. Som v zdravotníctve príliš dlho, aby som uveril v úprimnosť jeho slov," dodal Naništa.

Vachula ešte v septembri uviedol, že členovia bývalej správnej rady, medzi ktorými figurujú Erik Kovács a Jozef Durdík, členovia orgánov sieti lekární Cityfarma, mu dávali podpisovať zmluvy nevýhodné pre nemocnicu. Na otázku, či ho vydierali, odpovedal otázkou, či sú slová členov správnej rady "ak nepodpíšeš, podpíše to niekto druhý," vydieraním. Pripomenul vtedy, že tí istí ľudia boli aj v správnych radách topoľčianskej a levickej nemocnice a obe riadil Naništa.

Zakladateľmi veľkokrtíšskej neziskovej organizácie Všeobecná nemocnica s poliklinikou sú ministerstvo zdravotníctva a zamestnanci bývalej štátnej veľkokrtíšskej nemocnice, ktorej majetok štát do neziskovky vložil.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež slávi piate výročie svojho pontifikátu
<< predchádzajúci článok
V utorok povolia prelety najskôr nad Škótskom