Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. septembra 2013

Predaj potravín po záruke je napriek sprísnenemu zákonu problémom



Predaj potravinárskych výrobkov po dátume minimálnej spotreby alebo dátume minimálnej trvanlivosti (DMS/DMT) je napriek sprísneným podmienkam od 1. apríla 2013 v novele ...



Zdieľať
Potraviny Foto: TASR/František Iván
Bratislava 22. septembra (TASR) - Predaj potravinárskych výrobkov po dátume minimálnej spotreby alebo dátume minimálnej trvanlivosti (DMS/DMT) je napriek sprísneným podmienkam od 1. apríla 2013 v novele zákona o potravinách neustále vážnym a pretrvávajúcim problémom.


Vyplýva to zo záverov informatívneho materiálu rezortu pôdohospodárstva o výsledkoch úradných kontrol potravín, ktorým sa bude v pondelok (23. 9.) na svojom rokovaní zaoberať Hospodárska a sociálna rada (HSR) SR.

V období od 1. januára do 31. júla 2013 nadobudlo právoplatnosť 1361 sankčných rozhodnutí riaditeľov jednotlivých regionálnych veterinárnych správ pri výrobe potravín, manipulácii s nimi a ich umiestňovaní na trh v hodnote 1,12 milióna eur, pričom priemerná hodnota uloženej pokuty bola 824 eur a maximálna suma uloženej pokuty 33.000 eur.

"Pokiaľ sa pozrieme na to isté sledované obdobie za roky 2012 a 2013, nastalo zvýšenie počtu rozhodnutí približne o 31 %, suma sankcií sa zvýšila približne o 93 %,"
poznamenalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v materiáli.

"Udelené pokuty po účinnosti novely zákona o potravinách doteraz nie sú pre obchodnú sieť likvidačné," tvrdí rezort pôdohospodárstva.

Najčastejší výskyt kontrol s nedostatkami podľa MPRV SR pretrváva v obchodnej sieti vo formátoch hyper- a supermarkety a stredné predajne, ktoré prevádzkujú predovšetkým obchodné reťazce a cez ktoré sa predáva na Slovensku viac ako 80 % potravín.

"Na základe týchto záverov a výsledkov úradnej kontroly MPRV SR nemôže súhlasiť s radikálnou zmenou v sankčnej časti zákona o potravinách. Úlohou sankčnej časti zákona je zabezpečiť prevenciu pred možnými pochybeniami, ktoré môžu predstavovať ohrozenie zdravia spotrebiteľa. V tomto prípade sa ukazuje, že napriek vysokým možným pokutám obchodná sieť neprijala rázne opatrenia na zabránenie predaja potravín po DMS/DMT," dodal agrorezort v informatívnom materiáli.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J. Figeľ vyzval Smer, aby sa správal ako štandardná politická strana
<< predchádzajúci článok
Pápež odsúdil modlárstvo peňazí, zdôraznil, že práca dáva dôstojnosť