Pred parlamentom sa niekoľko desiatok ľudí modlí za ochranu života. "Chceme ukázať, že tento dar si máme vážiť v každej jeho forme," uviedol pre agentúru SITA organizátor modlitbového ...
BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) - Pred parlamentom sa niekoľko desiatok ľudí modlí za ochranu života. "Chceme ukázať, že tento dar si máme vážiť v každej jeho forme," uviedol pre agentúru SITA organizátor modlitbového stretnutia Braňo Letko. V Národnej rade SR dnes poslanci rozhodujú o návrhu zákona poslanca Petra Gaburu, ktorým chce zakázať interrupcie a zároveň zrušiť zákon o umelom prerušení tehotenstva. "Chceme sa modliť za ochranu života, za Božie vedenie pre poslancov pri hlasovaní, za múdrosť rodičov pri rozhodovaní o osude počatých detí a za zjednotenie Božieho ľudu," povedal Letko. Podporiť modlitbu prišli aj predseda Konzervatívnych demokratov Slovenska Vladimír Palko, poslanec NR SR Pavol Minárik či bývalý politik Ivan Šimko.
Predsedníčka združenia Európske Centrum pre Bioetickú Reformu Jana Tutková drží pred modliacimi transparent s textom Voľba obetí sa mení. Znázorňuje tri fotografie. Prvá ukazuje Židov z koncentračného tábora s podtitulom náboženská voľba. Ďalší poukazuje na rasovú voľbu a posledný na reprodukčnú, ide o 11-týždňové embryo ležiace na eurominci. "Všetky režimy odnímali právo na život, každý svojím spôsobom, dnes zabíjame nevinné deti," uviedla pre agentúru SITA. Ďalšie dve dievčatá držia bielu plachtu s nápisom Boh je Bohom živých Podľa Letka nejde o žiadnu kampaň. V roku 2007 sa narodilo o 18-tisíc detí menej než v roku 1993. V roku 1993 vykonali vyše 45 500 potratov, minulý rok ich bolo viac ako 18-tisíc. "Chceme prosiť o odpustenie za tých 18-tisíc ročne a za to, aby slovenský národ sám seba neodsúdil na vymretie," poznamenal Letko, podľa ktorého podporuje túto akciu aj množstvo ďalších ľudí v iných regiónoch Slovenska.
Poslanec Gabura prichádza aj s návrhom novelizácie Trestného zákona. Podľa neho "drobná novela" Trestného zákona má formulačný význam a jej účelom je predísť problémom pri výklade. Akékoľvek umelé prerušenie tehotenstva, aj so súhlasom tehotnej ženy, bude podľa Gaburu zakladať skutkovú podstatu trestného činu, pokiaľ nebude vykonané postupom a za podmienok, ktoré budú zákonom stanovené. "Som presvedčený, že chrániť život je potrebné vždy, ale osobitne v tých prípadoch, keď sú jeho nositelia bezbranní," uviedol Gabura v dôvodovej správe.
Prvýkrát predložil Gabura návrh, ktorým chcel zrušiť interrupčný zákon, v máji. Na júnovej schôdzi ho však stiahol s odôvodnením, že si to chce v KDH vydiskutovať.
SITA