Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. marca 2017

Pred 60 rokmi politici 6 európskych štátov podpísali Rímske zmluvy



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Rím/Brusel 25. marca (TASR) - Predstavitelia členských štátov Európskej únie sa v sobotu 25. marca stretnú v hlavnom meste Talianska pri príležitosti 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv.


Politici Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemeckej spolkovej republiky (NSR) a Talianska 25. marca 1957 podpísali dve zmluvy: o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom).

Podpísanie týchto zmlúv a príloh k nim predstavovalo záverečný akt Medzinárodnej konferencie o spoločnom trhu a Euratome, ktorú zvolali 29. mája 1956 do Benátok ministri zahraničných vecí Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, NSR a Talianska. Rokovania konferencie pokračovali v Bruseli a skončili sa v Ríme 25. marca 1957 podpisom dvoch zmlúv. Tie nesú názov podľa metropoly, v ktorej boli podpísané a predstavujú "rodný list" spoločnej Európy, známej v súčasnosti pod názvom Európska únia.

Zmluvou o zriadení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), zameranej na integráciu a hospodársky rast prostredníctvom obchodu, bol vytvorený spoločný trh založený na voľnom pohybe tovarov, osôb, služieb a kapitálu. Táto zmluva znamenala začiatok novej etapy v procese európskej integrácie. Zriadili sa inštitúcie a rozhodovacie procedúry, ktoré mali umožniť zosúladenie národných záujmov so spoločným cieľom. Vznik EHS sa stal kľúčovým medzníkom v ďalšom vývoji európskej integrácie.

Rímske zmluvy vstúpili do platnosti 1. januára 1958.

Prvýkrát bola myšlienka konkrétnej integrácie v Európe sformulovaná v Deklarácii Roberta Schumana, v ktorej položil základy na vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO). Spoločenstvo bolo následne vytvorené Zmluvou o jeho založení, podpísanej 18. apríla 1951 v Paríži s účinnosťou od 23. júla 1952. Cieľom tejto zmluvy bolo vytvoriť medzi signatárskymi štátmi spoločný trh uhlia a ocele a dať produkciu surovín pod spoločnú kontrolu.

Ekonomická a politická integrácia sa rozšírila na ďalšie oblasti hospodárskeho a politického života. Rímske zmluvy deklarovali odhodlanie signatárskych štátov Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, NSR a Talianska položiť základy ďalšieho užšieho zjednocovania národov Európy, zabezpečiť ich hospodársky a sociálny pokrok spoločným postupom pri odstraňovaní prekážok, ktoré rozdeľovali Európu a potvrdzovali základný cieľ ich úsilia - neustále zlepšovať životné a pracovné podmienky svojich národov. Usilovali sa tak o zabezpečenie mieru a slobody na európskom kontinente.

Ako orgány EHS boli stanovené Zhromaždenie (súčasný Európsky parlament), Komisia, Rada a Súdny dvor. Vybudovali colnú úniu a vnútorný trh, založený bol sociálny fond a spoločná poľnohospodárska politika a položili sa základy ďalších politík EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Streľba vo Francúzsku: Traja ľudia utrpeli zranenie
<< predchádzajúci článok
Od prvého transportu slovenských Židov uplynulo 75 rokov