Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. augusta 2013

Pred 45 rokmi sa z lídrov stali zbabelci, tvrdí Miloš Zeman



Český prezident Miloš Zeman v stredu tvrdo skritizoval politických lídrov, ktorí stáli na čele Československa v čase sovietskej invázie spred 45 rokov. Podľa expremiéra vtedajšie elity ...



Zdieľať
navsteva ceskeho prezidenta na slove PRAHA 21. augusta (WEBNOVINY) - Český prezident Miloš Zeman v stredu tvrdo skritizoval politických lídrov, ktorí stáli na čele Československa v čase sovietskej invázie spred 45 rokov.


Podľa expremiéra vtedajšie elity národ zradili, a preto sa z nich stali zbabelci.

Týka sa to podľa neho aj Alexandra Dubčeka, lídra demokratizačného procesu a v tom čase prvého tajomníka komunistickej strany.

Zeman v tejto súvislosti na výstave o invázii z roku 1968 varoval pred volením ľudí, ktorí svojich voličov zradia.

Nástupca Václava Klausa zároveň potvrdil, že v piatok oznámi ďalší postup vo veci očakávaného podpisu nedávneho rozpustenia parlamentu a potvrdenia očakávaného októbrového termínu predčasných volieb.


Obrazom: Pred 45 rokmi vpadli do Československa vojská Varšavskej zmluvy


"Je nešťastný ten národ, ktorý nemá hrdinov, aby som parafrázoval Bertolta Brechta (nemeckého dramatika, pozn. red.). No tiež je šťastný národ, ktorý hrdinov nepotrebuje. My sme v auguste ´68, predtým i potom, tých hrdinov potrebovali, my sme si ich idealizovali a nakoniec - a ja viem, že sú to veľmi tvrdé slová, sa z hrdinov stali zbabelci. Nemáme právo vyčítať, že sa občania podrobili, keď dávno pred nimi sa okupantom podrobili tí, ktorí boli, bohužiaľ, nesprávne vzývaní ako národné idoly. Snažme sa, aby sa po ďalších voľbách dostali k moci ľudia, ktorí nezradia svojich voličov," povedal prezident, ktorého cituje portál českého denníka Mladá Fronta Dnes.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy bez Rumunska do Československej socialistickej republiky. Zmarili tak nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti a nastúpila politika normalizácie. Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Vojenské sily Poľska, Maďarska, Bulharska a Východného Nemecka sa neskôr stiahli, no Sovietsky zväz rozmiestnil svoje vojská na československom území a tie tu zostali až do roku 1991.


Odporúčame aj:

Štát odškodnil 162 obetí okupačných vojsk z roku 1968

Redaktori rozhlasu museli v auguste 1968 upokojovať situáciu

Okupácia ČSSR bola veľkou katastrofou, pripomenul A. Srholec

Historik: Dubček mal Sovietom v niečom ustúpiť

Demokracia nám nenapršala, tvrdí Anton Srholec

Bielikovci vyhrali spor o slávnu fotografiu z roku 1968

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kontrolóri upozorňujú na nebezpečnú kozmetiku
<< predchádzajúci článok
Karol M. sa obrátil na súd v Štrasburgu