Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. januára 2019

Pred 180 rokmi sa narodil francúzsky maliar Paul Cézanne



Na ilustračnej fotografii výstava diel Paula Cézanna.



Zdieľať
Na ilustračnej fotografii výstava diel Paula Cézanna. Foto: TASR/AP/David Goldman
Aix-en-Provence/Bratislava 19. januára (TASR)- Francúzsky maliar Paul Cézanne bol jednou z najvýznamnejších postáv postimpresionizmu. Umelec, ktorý mimoriadne ovplyvnil výtvarné umenie 20. storočia, kládol hlavný dôraz na celkovú štruktúru obrazu. Nezobrazoval prírodu verne, ale cez hru tieňov a svetla. Od narodenia jednej z najvýznamnejších postáv francúzskeho výtvarného umenia uplynie v sobotu 19. januára 180 rokov.


Medzi Cézannove najznámejšie diela patrí Zátišie s jablkami a pomarančmi (okolo 1899), Kúpajúce sa ženy (1889-1906), Zátišie s Amorom, Hráči kariet, Moderná Olympia, Obesencov dom či Mládenec v červenej veste.

V 19. storočí bolo zátišie vo francúzskom akademickom umení vnímané ako banálny žáner, pretože v tom čase boli oceňované vznešené námety krajiniek, portrétov a historické maľby. Cézannovi však zátišie umožnilo veľmi radikálny prístup k tvorbe, ktorá opustila tradičné postupy. Už prví kritici umelca, ako boli Thadée Natanson, či Roger Fry, nachádzali práve v zátišiach kľúč k jeho umeniu.

Paul Cézanne sa narodil 19. januára 1839 v Aix-en-Provence na juhu Francúzska do rodiny bankára. Napriek tomu, že ho zaujímala hudba, literatúra a maliarstvo, po maturite na strednej škole sa Cézanne na otcovu žiadosť zapísal na štúdium práva, ktoré ho však nebavilo. Popri ňom študoval i v škole kreslenia. V Paríži, kam sa vybral ako budúci umelec, sa stretol s Jacobom Camille Pissarrom a ďalšími impresionistami. Bol to práve Pissarro, kto ovplyvnil Cézannove maľby, často maľovali spoločne. V Paríži udržiaval kontakty s Alfredom Sisleym, s Pierrom Renoirom a Claudom Oscarom Monetom. Súkromne študoval kreslenie, pretože budúceho veľkého maliara Paula Cézanna na Akadémiu výtvarných umení dvakrát odmietli prijať. Dlho odmietali aj jeho obrazy. Maľoval striedavo v Paríži, v Estaque a rodnom Aix.

Navštevoval Louvre, pravidelne sa stretával s Emile Zolom, s ktorým sa poznal od detstva, čítal Stendhala a v roku 1869 v 19-ročnej kníhviazačke Hortense Fiquet, ktorá bola modelkou, našiel budúcu manželku, s ktorou mal ešte pred svadbou syna.

Mnoho avantgardných umelcov si všimlo Cézannov mimoriadny talent, ale prvá samostatná výstava, ktorú mu v roku 1895 usporiadal obchodník Ambroise Vollard, otvorila oči ďalším obdivovateľom výtvarného umenia.

Po otcovej smrti, keď získal majetok, si Paul Cézanne kúpil ateliér v Aix a od roku 1900 ho takmer neopúšťal.

Písal sa 15. október 1906 a umelec maľoval v plenéri. Náhle upadol do bezvedomia a niekoľko dlhých hodín ležal na prudkom daždi. Keď ho našli, jeho stav bol veľmi vážny. Zomrel 22. októbra 1906 na zápal pľúc v rodnom Aix-en-Provence.

Za života Cézanna nepovažovali za veľkého umelca. Naopak, väčšinou sa stretával s urážkami a výsmechom, pretože jeho tvorba bola pre verejnosť nová a nepochopiteľná. V roku 1907 zožali jeho diela prvé úspechy. Medzi Cézannových obdivovateľov patrili maliari Edgar Degas, Paul Gauguin, Mary Cassattová, Auguste Renoir, Édouard Vuillard a Camille Pissarro, ktorý vlastnil dvadsať jeho cenných diel.

V roku 2012 vydražili vzácny akvarel Paula Cézanna v New Yorku za vyše 19 miliónov dolárov. Aukčný dom Christie's uviedol, že akvarel nazvaný Hráči kariet kúpil kupec, ktorý si želal zostať v anonymite.

Na Slovensku sme mohli obdivovať diela umelca v apríli 2014. Originály obrazov francúzskych a nemeckých impresionistov predstavila výstava Cézanne, Renoir a iní, ktorej vernisáž sa uskutočnila v areáli Budatínskeho hradu v Žiline.

Zdroj: Encyklopédia světového malířství, Academia Praha 1988, www.rozhlas.cz

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jiří Zahajský známy ako inšpektor Trachta by sa dnes dožil 80 rokov
<< predchádzajúci článok
EÚ predstavuje ženy, ktoré prispeli k rozvoju Európy