Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. novembra 2017

Pred 130 rokmi sa narodil slovenský architekt Juraj Tvarožek



Na archívnej snímke slovenský architekt Juraj Tvarožek.



Zdieľať
Na archívnej snímke slovenský architekt Juraj Tvarožek. Foto: www.archinfo.sk
Brezová pod Bradlom/Bratislava 30. novembra (TASR) - Juraj Tvarožek bol jedným z najvýznamnejších architektov medzivojnového obdobia. Vo štvrtok 30. novembra uplynie 130 rokov od jeho narodenia.


Bol predstaviteľ funkcionalistickej architektúry (funkcionalizmus je architektonický smer a teória modernej architektúry, kde je všetko podriadené funkcii). Najvýznamnejšou jeho prácou, ktorá patrí medzi vrcholné diela československej funkcionalistickej tvorby, je budova bývalej Mestskej sporiteľne, dnes Slovenskej sporiteľne v Bratislave z roku 1929. Ako jeden z prvých architektov u nás použil železobetónový skelet s ľahkou sklenenou zavesenou fasádou. Stavba sa svojím konštrukčným, dispozičným riešením, architektonickým výrazom, výberom stavebných materiálov a technickými detailmi zaradila do prúdu svetového vývoja a v našom kontexte výrazne predbehla svoju dobu.

Rukopis architekta je viditeľný na realizácii budovy bývalej Slovenskej obilnej spoločnosti, dnes ministerstva zahraničia v Bratislave na Hlbokej ulici. K jeho dôležitým prácam patria aj viaceré urbanistické riešenia. Veľmi pozoruhodné, pokrokové myšlienky prinášal napríklad jeho súťažný návrh na regulačný plán a železničné riešenie územia v Bratislave, ktorý vypracoval spolu s pražskými architektmi v roku 1929. Projektoval viaceré základné školy.

Juraj Tvarožek sa narodil 30. novembra 1887 v Brezovej pod Bradlom ešte v bývalom Rakúsko-Uhorsku v mnohopočetnej rodine kováčskeho majstra. Vzdelával sa v Budapešti (dnes Maďarsko) a v Prahe (dnes Česko). Po štúdiách pracoval v obidvoch mestách v ateliéroch známych architektov. V rokoch 1920-1950 pôsobil ako samostatný architekt v Bratislave.

Počas prvej svetovej vojny narukoval v roku 1914 na ruský front. Keď ho v Rusku zajali, zúčastnil sa výstavby banského mestečka Kemerovo. Ako československý legionár sa v roku 1920 cez Kóreu, Japonsko a USA vrátil domov. Počas druhej svetovej vojny bol priamym účastníkom Slovenského národného povstania (SNP). V 50. rokoch 20. storočia ho zatkli a odsúdili, z väzenia sa vrátil s podlomeným zdravím.

Svojou tvorbou podstatne prispel k rozvoju modernej architektúry na Slovensku. Po roku 1920 projektoval prevažne rodinné domy a vily. K jeho prvým prácam v Bratislave patrila vila jeho brata Tomáša (známeho finančníka a verejného činiteľa), známa ako Tvarožkova vila. Rozchod s tradíciou, ktorú predstavovali jeho prvé vilové stavby, a snahu o nadviazanie na trendy súvekej modernej architektúry preukázal Juraj Tvarožek vo svojej prvej veľkej stavbe - obytnom dome s kinom a kaviarňou Metropol v Bratislave, ktorý vystavali v rokoch 1927 až 1928. Riešenie budovy vzbudilo záujem aj v zahraničnej architektonickej, najmä talianskej a fínskej tlači.

Z jeho ďalších prác možno spomenúť napríklad športový areál v bratislavskej Petržalke, bývalú budovu miestnej správy v Brezovej pod Bradlom, bývalú budovu miestnej správy v Myjave a poštu v Žiline.

Na dôchodku žil v rodnej Brezovej pod Bradlom, kde 12. januára 1966 zomrel. Dožil sa 78 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Snapchat oddelí profesionálny obsah od príspevkov priateľov
<< predchádzajúci článok
Kamera 2017 má víťazov, hlavnú cenu získal Martin Žiaran za Čiaru